Unavailable
Electric heater Combi model|Senator
Electric heater Harvia Senator Combi T7C Steel
HSC700400
The Harvia Senator Combi heater is a versatile combination of an electric heater and a steamer that provides gentle and warm Sauna & Spa experiences. The floor-mounted Senator Combi can create a traditional Finnish sauna, a steam sauna, a herbal sauna or a fragrant sauna – all sauna experiences in one package. The stylish stainless steel heater creates a spa atmosphere in family saunas and shared saunas in apartment buildings and terraced houses. Senator Combi heaters are controlled by a separate control unit.
Find your nearest dealer
The best sauna and spa experiences are waiting for you.
- Item number Harvia
- HSC700400
- Type code
- T7C
- Electrical number (STK)
- 8266057
- Room volume
- 212 - 318 ft³
- Certificates
- EAC CE
- Product life cycle status
- Discontinued
A stylish high-quality heater
Technical
Features
Features
| Model | HSC700400 |
|---|---|
| User group | Households |
| Power output | 7 kW |
| Control type | Controlled by a separate control unit |
| Installation location | Floor |
| Installation orientation | Vertically |
| Color | Stainless Steel |
| Main material | Steel |
| Storage temperature min | 31 °F |
| Storage temperature max | 121 °F |
| Use environment | Interior - wet area |
| Prime energy/fuel | Electric (high voltage 400V 3N~) |
Measurements
Measurements
| Model | HSC700400 |
|---|---|
| Height | 25.98 in |
| Width | 13.58 in |
| Depth | 18.31 in |
Weights
Weights
| Model | HSC700400 |
|---|---|
| Net weight | 42.6 lbs |
| Stone amount | 77.2 lbs |
Distances
Distances
| Model | HSC700400 |
|---|---|
| Safety distance front (non-combustible materials) | 1.38 in |
| Safety distance side (non-combustible materials) | 1.38 in |
| Safety distance behind (non-combustible materials) | 3.15 in |
| Safety distance (Ceiling) | 4.1 ft |
| Room min. recommended volume | 212 ft³ |
| Room max. recommended volume | 318 ft³ |
| Room min. height(depends on connections and therefore from output, star/delta) | 6.56 ft |
Electrical
Electrical
| Model | HSC700400 |
|---|---|
| Power table | [["7","","",""]] |
| IP Class (like: IPX4) | IPX4 |
| Electrical Frequency | 50/60 Hz |
| Fuses (400V3N~) pcs x ampers | 3 x 10 A |
| Supply cable (400V 3N~) mm2 | 5 x 1.5 mm2 |
| Electrical group options | 400V 3N~ |
Logistics
Logistics
| Model | HSC700400 |
|---|---|
| EAN | 6417659005609 |
| Electrical number (STK) | 8266057 |
| Customs tariff number EU | 85162999 |
| ETIM number | EC001884 |
| UNSPSC number | 40101800 |
| Product unit (pcs, meters etc.) | PCS |
| Sales unit | pcs |
| Packaging materials | Cardboard |
| Package height | 26.57 in |
| Package width | 14.17 in |
| Package depth | 18.9 in |
| Gross weight | 45.6 lbs |
| Cardboard weight | 2.8 lbs |
| Plastic weight | 0.2 lbs |
| Sales lot 2 Package height | 32.48 in |
| Sales lot 2 Package width | 3.28 ft |
| Sales lot 2 Package depth | 3.94 ft |
| Sales lot 3 Package height | 6.56 ft |
| Sales lot 3 Package width | 3.28 ft |
| Sales lot 3 Package depth | 3.28 ft |
| Sales lot 2 Gross weight | 320.2 lbs |
| Sales lot 3 Gross weight | 867.9 lbs |
Please check the product manual for updated information before use.
Compatible products