Option|HWF
Option Harvia Water Filter System M
HWF01M
Harvia’s HWF is a water filter solution for steam generators and combi heaters in home or commercial use. Filtration systems are recommended for these products, as unfiltered hard water causes calcification in the water tank and on other components, shortening the lifetime of the steam generator or heater. The Harvia HWF system removes nearly all calcium, magnesium, and other minerals from the water, not only preventing hard water damage and surface stains – but also removing any odours caused by hard water. The Harvia HWF guarantees soft, filtered, and purified water. Water filter replacements are available in two sizes: M for home use and XL for commercial use.
Find your nearest dealer
The best sauna and spa experiences are waiting for you.
- Item number Harvia
- HWF01M
- Electrical number (STK)
- 8266761
Technical
Features
Features
| Model | HWF01M |
|---|---|
| User group | Households |
| Installation location | Wall |
| Installation orientation | HorizontallyVertically |
| Color | White |
| Main material | Steel |
| Ambient temperature min | 40 °F |
| Ambient temperature max | 121 °F |
| Use environment | Interior - wet area |
Measurements
Measurements
| Model | HWF01M |
|---|---|
| Height | 18.5 in |
| Width | 11.81 in |
| Depth | 6.1 in |
Weights
Weights
| Model | HWF01M |
|---|---|
| Net weight | 9.5 lbs |
Logistics
Logistics
| Model | HWF01M |
|---|---|
| EAN | 6417659027243 |
| Electrical number (STK) | 8266761 |
| Customs tariff number EU | 85169000 |
| ETIM number | EC001885 |
| UNSPSC number | 47101500 |
| Content of delivery (listed) | Connection adapterInstallation bracketInstallation and operating instructionsWater filterWater hardness testerWater hosesWater meter |
| Sales unit | pcs |
| Packaging materials | Cardboard |
| Package height | 10.63 in |
| Package width | 19.69 in |
| Package depth | 12.2 in |
| Gross weight | 9.9 lbs |
| Cardboard weight | 1.8 lbs |
Please check the product manual for updated information before use.
Compatible products