JH80B2401
Calculate your sauna volume
Find your nearest dealer
The best sauna and spa experiences are waiting for you.
Find a dealer
Item number Harvia
JH80B2401
Type code
Kip80
Room volume
251 - 424 ft³
Certificates
UL
Download datasheet
A traditional heater favourite
    Technical
    Features
    ModelJH80B2401
    User groupHouseholds
    Power output8 kW
    Control typeControlled by manual switches
    Installation locationWall
    Installation orientationVertically
    ColorStainless Steel
    Main materialSteel
    Storage temperature min31 °F
    Storage temperature max121 °F
    Use environmentInterior - wet area
    Remote use optionsNo
    Measurements
    ModelJH80B2401
    Height23.62 in
    Width16.14 in
    Depth11.02 in
    Stone sizesØ5–10 cm
    Weights
    ModelJH80B2401
    Net weight31.5 lbs
    Stone amount44.1 lbs
    Distances
    ModelJH80B2401
    Safety distance front (non-combustible materials)4.92 in
    Safety distance side (non-combustible materials)4.92 in
    Safety distance (Floor 3ph) (depends on connections and therefore from output, star/delta)7.01 in
    Safety distance (Floor 1ph) (depends on connections and therefore from output, star/delta)7.01 in
    min. height for assembly6.56 ft
    Room min. recommended volume251 ft³
    Room max. recommended volume424 ft³
    Room min. height(depends on connections and therefore from output, star/delta)6.56 ft
    Electrical
    ModelJH80B2401
    Power table[["8","","",""]]
    IP Class (like: IPX4)IPX4
    Electrical Frequency60 Hz
    Fuse (240VAC, 1 ph, 60Hz) pcs x ampersmin. 33,4A / 2 group: min. 22,3 A
    Supply cable (240VAC, 1ph, 60Hz) pcs x ampers8AWG
    Electrical group options240VAC, 1ph, 60Hz
    Logistics
    ModelJH80B2401
    EAN6417659027427
    Customs tariff number EU85162999
    ETIM numberEC001884
    UNSPSC number40101800
    Content of delivery (listed)
    HeaterInstallation bracketInstallation and operating instructionsScrews
    Product unit (pcs, meters etc.)PCS
    Sales unitpcs
    Packaging materialsCardboard
    Package height19.69 in
    Package width27.56 in
    Package depth14.57 in