Unavailable
Accessories - Decoration
Sauna accessory Harvia Sauna whisk birch
SAC80100
The sauna whisk is called a vasta or a vihta in Finnish. Call it what you will, having a sauna without a genuine birch sauna whisk is like heating up the sauna stones and having no water. Open the package and smell the enchanting scent of traditional birch. Soak the sauna whisk in hot water for apProximately 30 minutes. Begin whisking as you see fit. The birch leaves contain soap-like saponin, which gently cleanses your skin. The whisking will also accelerate your blood circulation and even help you get rid of small aches. The scent of the birch leaves is also reminiscent of summer and the Finnish midsummer sauna, Providing enjoyment for your mind as well. The Harvia sauna whisk is also an irresistible gift idea.
Find your nearest dealer
The best sauna and spa experiences are waiting for you.
- Item number Harvia
- SAC80100
- Product life cycle status
- Discontinued
Technical
Features
Features
| Model | SAC80100 |
|---|---|
| User group | Households |
Weights
Weights
| Model | SAC80100 |
|---|---|
| Net weight | 0.4 lbs |
Logistics
Logistics
| Model | SAC80100 |
|---|---|
| EAN | 6417659013000 |
| Customs tariff number EU | 44219999 |
| Sales unit | pcs |
| Package height | 19.29 in |
| Package width | 1.97 in |
| Package depth | 2.76 in |
| Gross weight | 0.7 lbs |
| Cardboard weight | 0 lbs |
Please check the product manual for updated information before use.