Component
Sauna accessory Harvia aluminium tape 50 mm x 50 m
SAS10002
Harvia SAS10002 is a high-quality aluminum tape with a width of 50 mm. The aluminium tape is an indispensable accessory for imProving the thermal insulation Properties of your steam room. With its help, you effectively glue and connect all thermal insulation joints and holes, creating optimal conditions for fast air heating in the steam room and its long-term heating.
Find your nearest dealer
The best sauna and spa experiences are waiting for you.
- Item number Harvia
- SAS10002
Technical
Features
Features
| Model | SAS10002 |
|---|---|
| User group | Professionals |
| Use environment | Interior - wet area |
Measurements
Measurements
| Model | SAS10002 |
|---|---|
| Width | 1.97 in |
Weights
Weights
| Model | SAS10002 |
|---|---|
| Net weight | 0.9 lbs |
Logistics
Logistics
| Model | SAS10002 |
|---|---|
| EAN | 5017374177332 |
| Customs tariff number EU | 44219999 |
| Product unit (pcs, meters etc.) | PCS |
| Sales unit | pcs |
| Package height | 4.92 in |
| Package width | 1.97 in |
| Package depth | 4.92 in |
| Gross weight | 0.9 lbs |
Please check the product manual for updated information before use.