Accessories - Lightning
Sauna accessory Harvia Lamp shade Lux corner model
SAS21103
The Harvia sauna light and shades fill your sauna with pleasant, soft light that complements the harmonious atmosphere of the sauna. The simplistic, classical style of the sauna light and the wooden shade is a perfect match with the decoration scheme of most saunas. The fitting is easy to install and pleasant to look at.
Find your nearest dealer
The best sauna and spa experiences are waiting for you.
- Item number Harvia
- SAS21103
- Electrical number (STK)
- 8261018
Technical
Features
Features
| Model | SAS21103 |
|---|---|
| User group | Households |
| Installation location | Wall |
| Color | Brown |
| Main material | Spruce |
| Use environment | Interior - dry areaInterior - wet area |
Weights
Weights
| Model | SAS21103 |
|---|---|
| Net weight | 2.2 lbs |
Logistics
Logistics
| Model | SAS21103 |
|---|---|
| EAN | 6417659004619 |
| Electrical number (STK) | 8261018 |
| Customs tariff number EU | 44219999 |
| UNSPSC number | 40101800 |
| Product unit (pcs, meters etc.) | PCS |
| Sales unit | pcs |
| Package height | 14.57 in |
| Package width | 11.81 in |
| Package depth | 3.35 in |
| Gross weight | 2.2 lbs |
Please check the product manual for updated information before use.