Control unit accessory
Option Harvia Autodose pipeline piping black
SASL2M
The stylish and modern Autodose design water pipeline piping is installed above the heater. The Autodose steam dispenser supplies water or a water-fragrance mixture to the sauna wood burning heater for hot stones. The inconspicuous special nozzle directs the water to a wide area on stones and offers a wonderful steam bath. The simple design of the piping is well-suited to many different sauna in-teriors. The piping can also be integrated through the sauna’s wall panel, thus hiding the piping and maintaining a clearer sauna interior. The simple design of the piping is well-suited to many different sauna interiors. The piping can also be integrated through the sauna’s wall panel, thus hiding the piping and maintaining a clearer sauna interior.
Find your nearest dealer
The best sauna and spa experiences are waiting for you.
- Item number Harvia
- SASL2M
- Electrical number (STK)
- 8266440
Technical
Features
Features
| Model | SASL2M |
|---|---|
| User group | Professionals |
| Installation location | Wall |
| Color | Black |
| Use environment | Interior - wet area |
| Prime energy/fuel | None |
Measurements
Measurements
| Model | SASL2M |
|---|---|
| Height | 3.15 in |
| Width | 1.18 in |
| Depth | 23.62 in |
Weights
Weights
| Model | SASL2M |
|---|---|
| Net weight | 2.2 lbs |
Logistics
Logistics
| Model | SASL2M |
|---|---|
| EAN | 6417659023122 |
| Electrical number (STK) | 8266440 |
| Customs tariff number EU | 85169000 |
| ETIM number | EC011325 |
| UNSPSC number | 40101800 |
| Product unit (pcs, meters etc.) | PCS |
| Sales unit | pcs |
| Packaging materials | Cardboard |
| Package height | 3.94 in |
| Package width | 25.98 in |
| Package depth | 6.69 in |
| Gross weight | 5.7 lbs |
Please check the product manual for updated information before use.
Extra equipment