Electric heater accessory|Legend
Spare part Harvia additional mounts for Legend safety railing
SASPO242
You can equip your handmade Legend heater with a two-level safety railing using the SASPO242 additional mounts. The two-level installation makes your sauna even more impressive-looking. Install the robust safety railing around your Legend and enjoy a luxurious sauna experience in peace. FYI: the safety railings are also compatible with wood-heated Legend wood burning heaters.
Find your nearest dealer
The best sauna and spa experiences are waiting for you.
- Item number Harvia
- SASPO242
- Electrical number (STK)
- 8261228
- Certificates
- EAC
Technical
Features
Features
| Model | SASPO242 |
|---|---|
| User group | Professionals |
| Storage temperature min | 31 °F |
| Storage temperature max | 121 °F |
| Use environment | Interior - wet area |
| Prime energy/fuel | None |
Weights
Weights
| Model | SASPO242 |
|---|---|
| Net weight | 1.8 lbs |
Logistics
Logistics
| Model | SASPO242 |
|---|---|
| EAN | 6417659016308 |
| Electrical number (STK) | 8261228 |
| Customs tariff number EU | 85169000 |
| ETIM number | EC001885 |
| UNSPSC number | 40101800 |
| Content of delivery (listed) | Fastening kitSafety rails |
| Product unit (pcs, meters etc.) | PCS |
| Sales unit | pcs |
| Package height | 2.36 in |
| Package width | 8.27 in |
| Package depth | 3.15 in |
| Gross weight | 2 lbs |
| Cardboard weight | 0.1 lbs |
Please check the product manual for updated information before use.