Spareparts
Spare part Harvia temperature sensor 125 Celsius without cable
SP248
Harvia original spare part. Temperature sensor for Harvia electric heaters. The temperature sensor is a safety-monitoring component and only the correct sensor may be used. The sensor is dual-function and includes a temperature sensor and resettable overheat protection (125 Celsius). The overheat protection can be reset by pressing the button through the opening shown on the front. The sensor housing is two-piece. Color: white. If desired, the plastic housing of the sensor can be painted with heat-resistant paint (air circulation must not be obstructed). Can be mounted on the wall or ceiling. The terminal strip makes installation easier. Compatible with Harvia electric heaters, such as Harvia Cilindro, Harvia Legend, Harvia Glow or Harvia Glow Corner. Note. The sensor is without a cable. Includes mounting hardware (2 x screws) Check the heater's operating instructions for the correct sensor. Find out more about spare parts at "https://spareparts.harvia.com
Find your nearest dealer
The best sauna and spa experiences are waiting for you.
- Item number Harvia
- SP248
- Electrical number (STK)
- 8266985
- Certificates
- UL CE ETL
Technical
Features
Features
| Model | SP248 |
|---|---|
| Use environment | Interior - wet area |
Measurements
Measurements
| Model | SP248 |
|---|---|
| Height | 2.76 in |
| Width | 1.97 in |
| Depth | 1.02 in |
Weights
Weights
| Model | SP248 |
|---|---|
| Net weight | 0.1 lbs |
Logistics
Logistics
| Model | SP248 |
|---|---|
| EAN | 6417659037860 |
| Electrical number (STK) | 8266985 |
| Customs tariff number EU | 85169000 |
| ETIM number | EC001885 |
| UNSPSC number | 40101800 |
| Product unit (pcs, meters etc.) | PCS |
| Sales unit | pcs |
| Packaging materials | Plastic bag |
| Package height | 7.48 in |
| Package width | 4.72 in |
| Package depth | 1.18 in |
| Gross weight | 0.1 lbs |
| Plastic weight | 0 lbs |
Please check the product manual for updated information before use.
Compatible products