Spareparts
Spare part Harvia heating element 2260W 230V
SPZCU-823
The resistance of an electric heater is compatible with the following Harvia products. The model of the heater and the the number of resistors in the heater (check the heater's user manual for the heater other resistors, if any): Harvia Virta HL70, 3 pcs Harvia Virta Combi HL70S/A, 3 x Harvia Virta Pro HL135, 6 x Harvia Virta Pro HL160, 3 x Harvia Virta Pro Combi HL135S/A, 6 pcs Harvia Virta Pro Combi HL160S/A, 3 pcs Harvia Modulo MD135/G/GR/GL/C/H, 6 pcs Harvia Modulo Combi MD135SA/GSA, 6 pcs Harvia Modulo MD160/G/GR/GL/C/H, 3 pcs Harvia Modulo Combi MD160SA/GSA, 3 pcs Find out more about spare parts at SPAREPARTS.HARVIA.COM
Find your nearest dealer
The best sauna and spa experiences are waiting for you.
- Item number Harvia
- SPZCU-823
- Electrical number (STK)
- 8264620
Technical
Measurements
Measurements
| Model | SPZCU-823 |
|---|---|
| Height | 20.47 in |
| Width | 8.66 in |
| Depth | 0.83 in |
Weights
Weights
| Model | SPZCU-823 |
|---|---|
| Net weight | 1.7 lbs |
Logistics
Logistics
| Model | SPZCU-823 |
|---|---|
| EAN | 6417659039345 |
| Electrical number (STK) | 8264620 |
| Customs tariff number EU | 85168080 |
| ETIM number | EC001885 |
| UNSPSC number | 40101830 |
| Product unit (pcs, meters etc.) | PCS |
| Sales unit | pcs |
| Gross weight | 1.7 lbs |
| Plastic weight | 0 lbs |
Please check the product manual for updated information before use.