Spareparts
Spare part Harvia heating element 3000W/230V
SPZCU-830
The original Harvia spare part resistor for electric heaters is compatible with the most common models of the following: Harvia Virta HL90, 3 pcs (ZCU-830) Harvia Virta Combi HL90S/A, 3 pcs (ZCU-830) Harvia Virta Pro HL160, 3 pcs (ZCU-830) Harvia Virta Pro Combi HL160S/A, 3 pcs (ZCU-830) Harvia Modulo MD160/G/GR/GL/C/H, 3 pcs (ZCU-830) Harvia Modulo Combi MD160SA/GSA, 3 pcs (ZCU-830) Harvia Modulo MD180/G/GR/GL/C/H, 6 pcs (ZCU-830) Harvia Modulo Combi MD180SA/GSA, 6 pcs (ZCU-830). Check the product's manual for compatible resistors and quantities. The resistor is supplied with fasteners and gaskets. Find out more about spare parts at SPAREPARTS.HARVIA.COM
Find your nearest dealer
The best sauna and spa experiences are waiting for you.
- Item number Harvia
- SPZCU-830
- Electrical number (STK)
- 8264621
Technical
Features
Features
| Model | SPZCU-830 |
|---|---|
| Use environment | Interior - wet area |
Measurements
Measurements
| Model | SPZCU-830 |
|---|---|
| Height | 20.75 in |
| Width | 8.66 in |
| Depth | 0.83 in |
Weights
Weights
| Model | SPZCU-830 |
|---|---|
| Net weight | 2 lbs |
Logistics
Logistics
| Model | SPZCU-830 |
|---|---|
| EAN | 6417659036818 |
| Electrical number (STK) | 8264621 |
| Customs tariff number EU | 85168080 |
| ETIM number | EC001885 |
| UNSPSC number | 40101830 |
| Content of delivery (listed) | Fastening kitHeating element[sealing_rubber_ring] |
| Product unit (pcs, meters etc.) | PCS |
| Sales unit | pcs |
| Gross weight | 2 lbs |
Please check the product manual for updated information before use.