Spareparts
Spare part Harvia cap for smoke hole ( D50 mm)
SPZKIP-170
Harvia wood-burning heater cover plate. Includes 2 pcs original smoke vent cover plates. Compatible with the flue service opening with a diameter of 50 mm. The cover plates cover the two service openings of the stove's flue ducts. Service openings must always be tightly closed. It is forbidden to use the heater without cover plates. Check the cover plates when chimney sweeping.
Find your nearest dealer
The best sauna and spa experiences are waiting for you.
- Item number Harvia
- SPZKIP-170
Technical
Features
Features
| Model | SPZKIP-170 |
|---|---|
| Use environment | Interior - wet area |
Measurements
Measurements
| Model | SPZKIP-170 |
|---|---|
| Height | 0.98 in |
| Width | 2.56 in |
| Depth | 2.56 in |
Weights
Weights
| Model | SPZKIP-170 |
|---|---|
| Net weight | 0.3 lbs |
Logistics
Logistics
| Model | SPZKIP-170 |
|---|---|
| EAN | 6417659039536 |
| Customs tariff number EU | 73219000 |
| Product unit (pcs, meters etc.) | PCS |
| Sales unit | pcs |
| Package height | 0.98 in |
| Package width | 2.36 in |
| Package depth | 2.56 in |
| Gross weight | 0.3 lbs |
Please check the product manual for updated information before use.