Spareparts
Spare part Harvia temperature sensor 125 Celsius with cable
SPZRH-440
Harvia original spare part. Temperature sensor with 4m connection cable for Harvia electric heaters. The temperature sensor is a safety-monitoring component and only the correct sensor may be used. The sensor is dual-function and includes a temperature sensor and resettable overheat protection (125 Celsius). The overheat protection can be reset by pressing the button through the opening shown on the front. The sensor housing is two-piece. Color: white. If desired, the plastic housing of the sensor can be painted with heat-resistant paint (air circulation must not be obstructed). Can be mounted on the wall or ceiling. The terminal strip makes installation easier. Note. The sensor is on a fixed cable. Includes mounting hardware (2 x screws) Check the heater's operating instructions for the correct sensor. Find out more about spare parts at "https://spareparts.harvia.com
Find your nearest dealer
The best sauna and spa experiences are waiting for you.
- Item number Harvia
- SPZRH-440
- Electrical number (STK)
- 8264643
Technical
Measurements
Measurements
| Model | SPZRH-440 |
|---|---|
| Height | 2.76 in |
| Width | 1.97 in |
| Depth | 1.02 in |
Weights
Weights
| Model | SPZRH-440 |
|---|---|
| Net weight | 0.4 lbs |
Logistics
Logistics
| Model | SPZRH-440 |
|---|---|
| EAN | 6417659039604 |
| Electrical number (STK) | 8264643 |
| Customs tariff number EU | 85169000 |
| ETIM number | EC001885 |
| UNSPSC number | 40101800 |
| Product unit (pcs, meters etc.) | PCS |
| Sales unit | pcs |
| Packaging materials | Plastic bag |
| Package height | 9.25 in |
| Package width | 5.91 in |
| Package depth | 1.18 in |
| Gross weight | 0.4 lbs |
| Plastic weight | 0 lbs |
Please check the product manual for updated information before use.