Spareparts
Spare part Harvia Heating element 2260W 230V
SPZRH-720
Original Harvia spare part resistor for electric heaters. Includes mounting hardware and gaskets. It is recommended to always replace all heating elements on the electric heater. Compatible with the most common models of the following: Harvia Figaro FG70/E 3 pcs, Harvia Classic Quatro QR70 3 pcs, Harvia Cilindro PC70/E/EE 3 pcs, Harvia Cilindro PC70H/E /EE 3 pcs, Harvia Cilindro PC70F, 3 pcs. Check the product's user manual for compatible resistors and quantities. The resistor is supplied with fasteners and gaskets. Find out more about spare parts at https://spareparts.harvia.com
Find your nearest dealer
The best sauna and spa experiences are waiting for you.
- Item number Harvia
- SPZRH-720
- Electrical number (STK)
- 8264644
- Certificates
- CE EAC
Technical
Features
Features
| Model | SPZRH-720 |
|---|---|
| Use environment | Interior - wet area |
Measurements
Measurements
| Model | SPZRH-720 |
|---|---|
| Height | 27.17 in |
| Width | 6.3 in |
| Depth | 0.83 in |
Weights
Weights
| Model | SPZRH-720 |
|---|---|
| Net weight | 1.7 lbs |
Electrical
Electrical
| Model | SPZRH-720 |
|---|---|
| Electrical Frequency | 50/60 Hz |
Logistics
Logistics
| Model | SPZRH-720 |
|---|---|
| EAN | 6417659037013 |
| Electrical number (STK) | 8264644 |
| Customs tariff number EU | 85168080 |
| ETIM number | EC001885 |
| UNSPSC number | 40101830 |
| Content of delivery (listed) | Fastening kitHeating element |
| Product unit (pcs, meters etc.) | PCS |
| Sales unit | pcs |
| Packaging materials | Cardboard |
| Package height | 1.18 in |
| Package width | 7.87 in |
| Package depth | 30.31 in |
| Gross weight | 2.1 lbs |
| Cardboard weight | 0.4 lbs |
| Plastic weight | 0 lbs |
Please check the product manual for updated information before use.