Spareparts|Vega Pro
Spare part Harvia heating element 2750 230V
SPZSB-462
The original Harvia spare part for electric heaters is compatible with the most common models of the following: Harvia Vega Pro electric heater. Check the product's manual for compatible resistors and quantities. The resistor is supplied with fasteners and gaskets.
Find your nearest dealer
The best sauna and spa experiences are waiting for you.
- Item number Harvia
- SPZSB-462
- Electrical number (STK)
- 8264761
Technical
Features
Features
| Model | SPZSB-462 |
|---|---|
| Use environment | Interior - wet area |
Measurements
Measurements
| Model | SPZSB-462 |
|---|---|
| Height | 13.98 in |
| Width | 12.4 in |
| Depth | 0.83 in |
Weights
Weights
| Model | SPZSB-462 |
|---|---|
| Net weight | 2.1 lbs |
Logistics
Logistics
| Model | SPZSB-462 |
|---|---|
| EAN | 6417659037068 |
| Electrical number (STK) | 8264761 |
| Customs tariff number EU | 85168080 |
| ETIM number | EC002307 |
| UNSPSC number | 40101830 |
| Content of delivery (listed) | Fastening kitHeating element[sealing_rubber_ring] |
| Product unit (pcs, meters etc.) | PCS |
| Sales unit | pcs |
| Packaging materials | Cardboard |
| Package height | 0.98 in |
| Package width | 12.6 in |
| Package depth | 18.5 in |
| Gross weight | 2.3 lbs |
| Cardboard weight | 0.3 lbs |
Please check the product manual for updated information before use.