Spareparts
Spare part Harvia Heating element 3600W 230V
SPZSC-360
The original Harvia spare part resistor for electric heaters is compatible with the most common models of the following: Harvia Unio HNK360/E/EE, 1 pc (ZSC-360), Cilindro PC110/PC110E/PC110XE/PC110XW, Legend PO110E/PO110XE/PO110XW. Check the product's manual for compatible resistors and quantities. The resistor is supplied with fasteners and gaskets. Find out more about spare parts at SPAREPARTS.HARVIA.COM
Find your nearest dealer
The best sauna and spa experiences are waiting for you.
- Item number Harvia
- SPZSC-360
- Electrical number (STK)
- 8264654
- Certificates
- EAC
Technical
Features
Features
| Model | SPZSC-360 |
|---|---|
| Use environment | Interior - wet area |
Measurements
Measurements
| Model | SPZSC-360 |
|---|---|
| Height | 0.83 in |
| Width | 6.3 in |
| Depth | 31.5 in |
Weights
Weights
| Model | SPZSC-360 |
|---|---|
| Net weight | 2.2 lbs |
Electrical
Electrical
| Model | SPZSC-360 |
|---|---|
| Electrical Frequency | 50/60 Hz |
Logistics
Logistics
| Model | SPZSC-360 |
|---|---|
| EAN | 6417659036917 |
| Electrical number (STK) | 8264654 |
| Customs tariff number EU | 85168080 |
| ETIM number | EC001885 |
| UNSPSC number | 40101830 |
| Content of delivery (listed) | Fastening kitHeating element[sealing_rubber_ring] |
| Product unit (pcs, meters etc.) | PCS |
| Sales unit | pcs |
| Packaging materials | Plastic bag |
| Package height | 0.83 in |
| Package width | 7.87 in |
| Package depth | 33.86 in |
| Gross weight | 2.3 lbs |
| Plastic weight | 0 lbs |
Please check the product manual for updated information before use.