Spareparts|Forte
Spare part Harvia gasket AF/AFB
SPZSF-230
Original Harvia Forte electric heater lid gasket. Compatible with Forte AF and AFB models. Gasket Replacement: Open the cover. Remove the screw from the center of the cover from the inside. Remove the disk. The board comes with insulation. Remove the damaged gasket and install a new one. Make sure that the insulation is well and in the same order. Check that the gasket is evenly in place. Find out more about spare parts at SPAREPARTS.HARVIA.COM
Find your nearest dealer
The best sauna and spa experiences are waiting for you.
- Item number Harvia
- SPZSF-230
- Electrical number (STK)
- 8264656
Technical
Features
Features
| Model | SPZSF-230 |
|---|---|
| Installation location | Other |
| Use environment | Interior - wet area |
Measurements
Measurements
| Model | SPZSF-230 |
|---|---|
| Height | 0.16 in |
| Width | 3.15 in |
| Depth | 10.63 in |
Weights
Weights
| Model | SPZSF-230 |
|---|---|
| Net weight | 0.2 lbs |
Logistics
Logistics
| Model | SPZSF-230 |
|---|---|
| EAN | 6417659039963 |
| Electrical number (STK) | 8264656 |
| Customs tariff number EU | 85169000 |
| ETIM number | EC001885 |
| UNSPSC number | 40101800 |
| Content of delivery (listed) | [sealing_rubber_ring] |
| Product unit (pcs, meters etc.) | PCS |
| Sales unit | pcs |
| Package height | 0.39 in |
| Package width | 3.15 in |
| Package depth | 10.43 in |
| Gross weight | 0.2 lbs |
Please check the product manual for updated information before use.