Spareparts
Spare part Harvia Timer with pretimer 4+8h
SPZSK-510
The Harvia original electric heater clock switch ZSK-510 is equipped with a 4 hour run time and 8 hours of pre-selection time. Especially suitable for electric heaters for home use with 1-3 resistors. Original Harvia spare parts come with a warranty and help you ensure safe use of the product. Make sure that the clock control is compatible (incl. 4 hours of use time, as well as 8 hours of pre-selection time) The timer is compatible with the following Harvia products, among others: - Harvia Sound M45, M60, M80 - Harvia Topclass KV30, KV45, KV60, KV80 - Harvia Cilindro PC66, PC70, PC70H, PC70F, PC90, PC90H, PC90F - Harvia Classic Electro CS60, CS80 Harvia Classic Quatro QR70, QR90 Harvia AlwaysReady AV4, AV6 Harvia - - Harvia Electric/Kip KIP45, KIP60, KIP8 - Harvia The Wall SW45,60,80,90 (srn. 218000000-224020231) Check the heater's user manual for compatibility. You can easily find the latest instructions for use on the product's website. Learn more about spare parts at
Find your nearest dealer
The best sauna and spa experiences are waiting for you.
- Item number Harvia
- SPZSK-510
- Electrical number (STK)
- 8264663
- Certificates
- EAC
Technical
Features
Features
| Model | SPZSK-510 |
|---|---|
| Installation location | Other |
| Use environment | Interior - wet area |
Measurements
Measurements
| Model | SPZSK-510 |
|---|---|
| Height | 3.15 in |
| Width | 1.97 in |
| Depth | 2.36 in |
Weights
Weights
| Model | SPZSK-510 |
|---|---|
| Net weight | 0.4 lbs |
Logistics
Logistics
| Model | SPZSK-510 |
|---|---|
| EAN | 6417659036870 |
| Electrical number (STK) | 8264663 |
| Customs tariff number EU | 85168080 |
| ETIM number | EC001885 |
| UNSPSC number | 40101800 |
| Content of delivery (listed) | [electric_heater_timer] |
| Product unit (pcs, meters etc.) | PCS |
| Sales unit | pcs |
| Packaging materials | Cardboard |
| Package height | 2.76 in |
| Package width | 4.72 in |
| Package depth | 2.56 in |
| Gross weight | 0.4 lbs |
| Cardboard weight | 0.1 lbs |
Please check the product manual for updated information before use.
Compatible products