Spareparts|Vega
Spare part Harvia timer for BC45-80 with wires
SPZSK-511
The Harvia original Vega electric heater mechanical clock switch ZSK-511 is equipped with a 4 h run time and 8 h pre-selection time. Especially suitable for electric heaters for home use with 1-3 resistors. Original Harvia spare parts come with a warranty and help you ensure safe use of the product. The timer is compatible with the following Harvia products: Harvia Vega BC45, BC60, BC80, BC90
Find your nearest dealer
The best sauna and spa experiences are waiting for you.
- Item number Harvia
- SPZSK-511
- Electrical number (STK)
- 8264664
Technical
Features
Features
| Model | SPZSK-511 |
|---|---|
| Use environment | Interior - wet area |
Measurements
Measurements
| Model | SPZSK-511 |
|---|---|
| Height | 2.36 in |
| Width | 3.15 in |
| Depth | 1.97 in |
Weights
Weights
| Model | SPZSK-511 |
|---|---|
| Net weight | 0.5 lbs |
Logistics
Logistics
| Model | SPZSK-511 |
|---|---|
| EAN | 6417659036887 |
| Electrical number (STK) | 8264664 |
| Customs tariff number EU | 85169000 |
| ETIM number | EC001885 |
| UNSPSC number | 40101800 |
| Content of delivery (listed) | Connection cables[timer] |
| Product unit (pcs, meters etc.) | PCS |
| Sales unit | pcs |
| Packaging materials | Plastic bag |
| Package height | 1.97 in |
| Package width | 6.89 in |
| Package depth | 11.81 in |
| Gross weight | 0.5 lbs |
| Plastic weight | 0 lbs |
Please check the product manual for updated information before use.