Spareparts
Spare part Harvia Heating element 2000W 230V
SPZSK-700
The original Harvia spare part resistor for electric heaters is compatible with the following most common models: Harvia KIP/KV/M60/V60E/CS60 and KV60SE/A heaters. Check the product's manual for compatible resistors and quantities. The resistor is supplied with fasteners and gaskets. Find out more about spare parts at http://spareparts.harvia.com
Find your nearest dealer
The best sauna and spa experiences are waiting for you.
- Item number Harvia
- SPZSK-700
- Electrical number (STK)
- 8264668
Technical
Features
Features
| Model | SPZSK-700 |
|---|---|
| Use environment | Interior - wet area |
Measurements
Measurements
| Model | SPZSK-700 |
|---|---|
| Height | 16.14 in |
| Width | 11.42 in |
| Depth | 0.83 in |
Weights
Weights
| Model | SPZSK-700 |
|---|---|
| Net weight | 1.4 lbs |
Electrical
Electrical
| Model | SPZSK-700 |
|---|---|
| Electrical Frequency | 50/60 Hz |
Logistics
Logistics
| Model | SPZSK-700 |
|---|---|
| EAN | 6417659036924 |
| Electrical number (STK) | 8264668 |
| Customs tariff number EU | 85168080 |
| ETIM number | EC001885 |
| UNSPSC number | 40101830 |
| Content of delivery (listed) | Fastening kitHeating element[sealing_rubber_ring] |
| Product unit (pcs, meters etc.) | PCS |
| Sales unit | pcs |
| Packaging materials | Cardboard |
| Package height | 0.98 in |
| Package width | 12.6 in |
| Package depth | 18.5 in |
| Gross weight | 1.7 lbs |
| Cardboard weight | 0.3 lbs |
| Plastic weight | 0 lbs |
Please check the product manual for updated information before use.