Steel Chimney
Steel chimney 1500 Steel (with barrel sauna kit) Steel
WHP1500BS
The Harvia WHP1500 steel chimney is a stylish, stainless steel chimney solution that is easy to install. The steel chimney withstands extensive changes in temperature and has mainly been designed for use with wood-heated wood burning heaters, smaller fireplaces, and iron wood burning heaters in detached sauna buildings. The standard delivery of the steel chimney includes the steel chimney and a utility box with a non-insulated connecting pipe (200 mm), a rain cap, a rubber rain flange, and an installation set for the rain flange and a stainless-steel lead-through flange for the ceiling. The chimney module length is 1500 mm, and thanks to an ingenious joint mechanism, it can easily be extended. This model is designed for barrel saunas.
Find your nearest dealer
The best sauna and spa experiences are waiting for you.
- Item number Harvia
- WHP1500BS
- Certificates
- CE
Technical
Features
Features
| Model | WHP1500BS |
|---|---|
| User group | Households |
| Color | Black |
| Use environment | Outdoor |
Measurements
Measurements
| Model | WHP1500BS |
|---|---|
| Height | 6.07 ft |
| Width | 19.69 in |
Weights
Weights
| Model | WHP1500BS |
|---|---|
| Net weight | 35.3 lbs |
Logistics
Logistics
| Model | WHP1500BS |
|---|---|
| EAN | 6417659031486 |
| Customs tariff number EU | 73218900 |
| Product unit (pcs, meters etc.) | PCS |
| Sales unit | pcs |
| Gross weight | 37.9 lbs |
Please check the product manual for updated information before use.
Compatible products