Unavailable
Wood burning heater REGULAR|PRO
Wood burning heater Harvia Pro 20 SL black
WK200SL
The Harvia 20 SL wood burning heater provides twice the opportunities to enjoy heat. The wood burning heater is placed in the sauna and the firewood is inserted into the fire chamber from the other side of the wall. While one bather is still sitting in the sauna, the other one can cook sausages over the fire or watch the fire glowing behind the cast-iron-framed glass door. The SL wood burning heater gives off great steam in small and medium-sized saunas.
Find your nearest dealer
The best sauna and spa experiences are waiting for you.
- Item number Harvia
- WK200SL
- Type code
- 20PRO
- Electrical number (STK)
- 8266687
- Room volume
- 283 - 706 ft³
A professional-quality steam giver
Technical
Features
Features
| Model | WK200SL |
|---|---|
| User group | Households |
| Power output | 24.1 kW |
| Installation location | Floor |
| Color | Black |
| Main material | Steel |
| Use environment | Interior - wet area |
| Prime energy/fuel | Wood |
Measurements
Measurements
| Model | WK200SL |
|---|---|
| Height | 29.92 in |
| Width | 16.93 in |
| Depth | 28.74 in |
| Stone sizes | Ø10–15 cm |
Weights
Weights
| Model | WK200SL |
|---|---|
| Net weight | 137.8 lbs |
| Stone amount | 88.2 lbs |
Distances
Distances
| Model | WK200SL |
|---|---|
| Safety distance front (non-combustible materials) | 11.81 in |
| Safety distance front (combustible materials) | 11.81 in |
| Safety distance behind (non-combustible materials) | 3.94 in |
| Safety distance behind (combustible materials) | 11.81 in |
| Safety distance right side (combustible materials) | 11.81 in |
| Safety distance right side non-combustible materials | 3.94 in |
| Safety distance left side (combustible materials) | 11.81 in |
| Safety distance left side non-combustible materials | 3.94 in |
| Safety distance (Ceiling) | 4.27 ft |
| Room min. recommended volume | 283 ft³ |
| Room max. recommended volume | 706 ft³ |
| Room min. height(depends on connections and therefore from output, star/delta) | 6.56 ft |
Logistics
Logistics
| Model | WK200SL |
|---|---|
| EAN | 6417659005708 |
| Electrical number (STK) | 8266687 |
| Customs tariff number EU | 73218900 |
| ETIM number | EC001884 |
| UNSPSC number | 40101800 |
| Product unit (pcs, meters etc.) | PCS |
| Sales unit | pcs |
| Package height | 30.12 in |
| Package width | 29.13 in |
| Package depth | 18.9 in |
| Gross weight | 144.6 lbs |
Please check the product manual for updated information before use.
Compatible products