Wood burning heater DUO|Legend
Wood burning heater Harvia Legend 300 Duo black
WKLE36DUOM
The Harvia Legend wood burning heaters give you the ultimate sauna experience. The black steel frame has a mighty amount of stones inside, and as they heat up, you get a magnificent sauna bath even at a lower temperature. The large number of stones ensures good heat, even if the fire dies down in between. The fire chamber of Legend wood burning heaters has a modern grate structure that separates the combustion air. Part of the air is directed to the upper part of the fire chamber. This way the burning is cleaner and more efficient. This grate structure also gives the wood burning heater a longer lifespan. The smaller than usual safety distances from the side and back surfaces to burning materials enable you to locate the benches more freely. The Legend wood burning heaters can be equipped with a pipe-mounted water heater. Harvia Legend 300 Duo model is the right choice for people who want to conveniently heat their sauna from another room or outside the building. The opening direction of the door can be changed, making these wood burning heaters even easier to use. The adjustable legs make the wood burning heater easy to place in the sauna. The size of the sauna room is 15–30 m3 and the maximum amount of stones is 260 kg.
Find your nearest dealer
The best sauna and spa experiences are waiting for you.
- Item number Harvia
- WKLE36DUOM
- Type code
- LE360DUO
- Room volume
- 530 - 1059 ft³
- Certificates
- CE EAC
A handmade masterpiece by Harvia's master blacksmiths
Technical
Features
Features
| Model | WKLE36DUOM |
|---|---|
| User group | Households |
| Power output | 23.5 kW |
| Installation location | Floor |
| Installation orientation | Vertically |
| Color | Black |
| Main material | Steel |
| Use environment | Interior - wet area |
| Prime energy/fuel | Wood |
Measurements
Measurements
| Model | WKLE36DUOM |
|---|---|
| Height | 3.41 ft |
| Width | 23.62 in |
| Depth | 30.71 in |
| Stone sizes | Ø10–15 cm |
Weights
Weights
| Model | WKLE36DUOM |
|---|---|
| Stone amount | 573.3 lbs |
Distances
Distances
| Model | WKLE36DUOM |
|---|---|
| Safety distance front (non-combustible materials) | 27.56 in |
| Safety distance front (combustible materials) | 27.56 in |
| Safety distance behind (non-combustible materials) | 3.94 in |
| Safety distance behind (combustible materials) | 9.84 in |
| Safety distance right side (combustible materials) | 7.87 in |
| Safety distance right side non-combustible materials | 3.94 in |
| Safety distance left side (combustible materials) | 7.87 in |
| Safety distance left side non-combustible materials | 3.94 in |
| Safety distance (Ceiling) | 3.28 ft |
| Room min. recommended volume | 530 ft³ |
| Room max. recommended volume | 1059 ft³ |
| Room min. height(depends on connections and therefore from output, star/delta) | 6.56 ft |
Logistics
Logistics
| Model | WKLE36DUOM |
|---|---|
| EAN | 6417659036511 |
| Customs tariff number EU | 73218900 |
| ETIM number | EC001884 |
| Content of delivery (listed) | Ash boxGlass doorGrillHeaterInstallation and operating instructions |
| Product unit (pcs, meters etc.) | PCS |
| Sales unit | pcs |
| Gross weight | 223.4 lbs |
Please check the product manual for updated information before use.
Compatible products