Wood burning heater REGULAR|Linear
Wood burning heater Harvia Linear 18 compact black
WKLI18CPTM
Harvia Linear 18 Compact is a high-quality and sleek wood burning heater. Its glass hatch not only shows the clean burning fire but also illuminates the sauna room beautifully. The Linear 18 Compact wood burning heater is suitable for small and medium-sized saunas and meets high emission requirements and efficiency ratios (BimSchV2). The advanced structure and air circulation of the heater provide the sauna heats up very fast. The safety is ensured by with the double-shell structure which keeps the wall structures of the sauna cool and enables flexible installation in different kind of saunas. This heater requires very small safety distances around it. The solid frame guarantees a long service life.
Find your nearest dealer
The best sauna and spa experiences are waiting for you.
- Item number Harvia
- WKLI18CPTM
- Type code
- LI18
- Room volume
- 177 - 636 ft³
- Certificates
- CE BImSchV 2 EAC
Technical
Features
Features
| Model | WKLI18CPTM |
|---|---|
| User group | Households |
| Power output | 14,3 kW |
| Installation location | Floor |
| Installation orientation | Vertically |
| Color | Black |
| Main material | Steel |
| Use environment | Interior - wet area |
| Prime energy/fuel | Wood |
Measurements
Measurements
| Model | WKLI18CPTM |
|---|---|
| Height | 30.31 in |
| Width | 17.72 in |
| Depth | 20.08 in |
| Stone sizes | Ø10–15 cm |
Weights
Weights
| Model | WKLI18CPTM |
|---|---|
| Net weight | 139.6 lbs |
| Stone amount | 88.2 lbs |
Distances
Distances
| Model | WKLI18CPTM |
|---|---|
| Safety distance front (non-combustible materials) | 11.81 in |
| Safety distance front (combustible materials) | 11.81 in |
| Safety distance side (non-combustible materials) | 1.97 in |
| safety distance to the side wall (combustible materials) | 3.62 in |
| Safety distance behind (non-combustible materials) | 1.97 in |
| Safety distance behind (combustible materials) | 3.62 in |
| Safety distance right side (combustible materials) | 3.62 in |
| Safety distance right side non-combustible materials | 1.97 in |
| Safety distance left side (combustible materials) | 3.62 in |
| Safety distance left side non-combustible materials | 1.97 in |
| Safety distance (Ceiling) | 4.27 ft |
| Installation opening height | 6.56 ft |
| Installation opening width | 3.28 ft |
| Installation opening depth | 3.28 ft |
| Room min. recommended volume | 177 ft³ |
| Room max. recommended volume | 636 ft³ |
Logistics
Logistics
| Model | WKLI18CPTM |
|---|---|
| EAN | 6417659033176 |
| Customs tariff number EU | 73218900 |
| ETIM number | EC001884 |
| Content of delivery (listed) | Connecting pipeGlass doorGrillHeaterInstallation and operating instructions |
| Product unit (pcs, meters etc.) | PCS |
| Sales unit | pcs |
| Packaging materials | Cardboard |
| Package height | 30.91 in |
| Package width | 20.28 in |
| Package depth | 18.11 in |
| Gross weight | 145.5 lbs |
| Cardboard weight | 6 lbs |
| Plastic weight | 0.4 lbs |
Please check the product manual for updated information before use.
Compatible products