Unavailable
Wood burning heater REGULAR|PRO
Wood burning heater Harvia Pro 20 black
WKP200
The Harvia Pro 20 wood burning heater has a new fresh look. It is designed for vigorous bathing in medium-sized saunas. Thanks to the large stone compartment of the wood burning heater, the steam is as pleasant and hearty as you can wish for. The fire glowing behind the cast-iron-framed glass door adds to the ambience of the sauna. The sturdy 10-millimetre-thick fire chamber cover ensures durability. The model also features adjustable feet to faciliate installation. They can be used to adjust the height of the smoke outlet, for example. The wood burning heater can be equipped with a pipe model water heater.
Find your nearest dealer
The best sauna and spa experiences are waiting for you.
- Item number Harvia
- WKP200
- Type code
- PR20
- Electrical number (STK)
- 8266587
- Room volume
- 283 - 706 ft³
- Product life cycle status
- Discontinued
Perennial favourite for wood-heated sauna
Technical
Features
Features
| Model | WKP200 |
|---|---|
| User group | Households |
| Power output | 24.1 kW |
| Installation location | Floor |
| Installation orientation | Vertically |
| Color | Black |
| Main material | Steel |
| Storage temperature min | 31 °F |
| Storage temperature max | 121 °F |
| Use environment | Interior - wet area |
| Prime energy/fuel | Wood |
Measurements
Measurements
| Model | WKP200 |
|---|---|
| Height | 29.13 in |
| Width | 17.13 in |
| Depth | 20.08 in |
| Stone sizes | Ø10–15 cm |
Weights
Weights
| Model | WKP200 |
|---|---|
| Net weight | 127.9 lbs |
| Stone amount | 88.2 lbs |
Distances
Distances
| Model | WKP200 |
|---|---|
| Safety distance front (non-combustible materials) | 11.81 in |
| Safety distance front (combustible materials) | 11.81 in |
| Safety distance side (non-combustible materials) | 1.97 in |
| safety distance to the side wall (combustible materials) | 11.81 in |
| Safety distance behind (non-combustible materials) | 3.94 in |
| Safety distance behind (combustible materials) | 11.81 in |
| Safety distance right side (combustible materials) | 11.81 in |
| Safety distance right side non-combustible materials | 3.94 in |
| Safety distance left side (combustible materials) | 11.81 in |
| Safety distance left side non-combustible materials | 3.94 in |
| Safety distance (Ceiling) | 4.27 ft |
| Installation opening height | 6.56 ft |
| Installation opening width | 3.28 ft |
| Installation opening depth | 3.28 ft |
| Room min. recommended volume | 283 ft³ |
| Room max. recommended volume | 706 ft³ |
| Room min. height(depends on connections and therefore from output, star/delta) | 6.56 ft |
Logistics
Logistics
| Model | WKP200 |
|---|---|
| EAN | 6417659023719 |
| Electrical number (STK) | 8266587 |
| Customs tariff number EU | 73218900 |
| ETIM number | EC001884 |
| UNSPSC number | 40101800 |
| Content of delivery (listed) | Ash boxConnecting pipeGrillHeaterKnobInstallation and operating instructions |
| Product unit (pcs, meters etc.) | PCS |
| Sales unit | pcs |
| Packaging materials | CardboardPlastic bag |
| Package height | 30.71 in |
| Package width | 22.83 in |
| Package depth | 18.5 in |
| Gross weight | 128.8 lbs |
| Cardboard weight | 6 lbs |
| Plastic weight | 0.2 lbs |
| Sales lot 2 Package height | 36.61 in |
| Sales lot 2 Package width | 3.28 ft |
| Sales lot 2 Package depth | 3.94 ft |
| Sales lot 3 Package height | 6.56 ft |
| Sales lot 3 Package width | 3.28 ft |
| Sales lot 3 Package depth | 3.28 ft |
| Sales lot 2 Gross weight | 595.8 lbs |
| Sales lot 3 Gross weight | 1145.3 lbs |
Please check the product manual for updated information before use.
Product substitution
You may also be interested in
Compatible products