Unavailable
Wood burning heater - other
Flare smoker Harvia
WS100
The stylish outlook, the durability and specially the easy use of the Harvia FlareSmoker make it a desirable quality Product. It is mostly made of stainless steel. All the grids are chromeplated and easy to wash. The Smoker includes a heat transfer, a grease separator, smokegrids and a flaregrid with holders. The fireplace bottom pan made of steel is optional. As an optional device you can order a thicker heat transfer unit, which will work as a fireplace bottom pan. This way you can fry fish, meat, thin pancakes and vegetables. On this so-called fireplace bottom pan it is easy to cook foil wrapped potatoes, any vegetable and even a roast beef. Flaring will broil fast your poultry and steak. Even many delicious desserts will be a success in the FlareSmoker.
Find your nearest dealer
The best sauna and spa experiences are waiting for you.
- Item number Harvia
- WS100
- Electrical number (STK)
- 8260799
- Product life cycle status
- Discontinued
Technical
Features
Features
| Model | WS100 |
|---|---|
| User group | Households |
| Installation location | Floor |
| Use environment | Outdoor |
| Prime energy/fuel | Wood |
Weights
Weights
| Model | WS100 |
|---|---|
| Net weight | 32.9 lbs |
Logistics
Logistics
| Model | WS100 |
|---|---|
| EAN | 6410082607990 |
| Electrical number (STK) | 8260799 |
| Customs tariff number EU | 73218900 |
| UNSPSC number | 40101800 |
| Sales unit | pcs |
| Package height | 28.35 in |
| Package width | 20.47 in |
| Package depth | 17.32 in |
| Gross weight | 37 lbs |
Please check the product manual for updated information before use.