Chimneys and adapters
Angle pipe Harvia 90/115 Rst
WZ90ST
The Harvia WZ90ST 90°-angle smoke pipe is made of stainless steel, being compatible with all Harvia wood-heated sauna wood burning heaters (except Harvia 50) and the Harvia 10 iron wood burning heater. Harvia smoke pipes have been granted a CE certification, which means the Products comply with all international fire and operational safety requirements. Find out more about Harvia’s first-class selection of soot fire-Proof smoke pipes.
Find your nearest dealer
The best sauna and spa experiences are waiting for you.
- Item number Harvia
- WZ90ST
Technical
Features
Features
| Model | WZ90ST |
|---|---|
| User group | Households |
| Color | Stainless Steel |
| Main material | Steel |
Measurements
Measurements
| Model | WZ90ST |
|---|---|
| Width | 4.53 in |
Weights
Weights
| Model | WZ90ST |
|---|---|
| Net weight | 1.8 lbs |
Distances
Distances
| Model | WZ90ST |
|---|---|
| Safety distance front (combustible materials) | 19.69 in |
| safety distance to the side wall (combustible materials) | 19.69 in |
| Safety distance behind (combustible materials) | 19.69 in |
| Safety distance right side (combustible materials) | 19.69 in |
| Safety distance left side (combustible materials) | 19.69 in |
| Safety distance (Ceiling) | 3.28 ft |
Logistics
Logistics
| Model | WZ90ST |
|---|---|
| EAN | 6417659003070 |
| Customs tariff number EU | 73219000 |
| Product unit (pcs, meters etc.) | PCS |
| Sales unit | pcs |
| Package height | 16.54 in |
| Package width | 4.72 in |
| Package depth | 9.45 in |
| Gross weight | 2 lbs |
Please check the product manual for updated information before use.
Compatible products