- Item number Harvia
- ZG-700
- Electrical number (STK)
- 8266517
Technical
Features
Features
Weights
Weights
Logistics
Logistics
Please check the product manual for updated information before use.
Spareparts|STN
ZG-700
The Harvia automatic discharge valve is an accessory designed for Harvia steam generators that makes the device easier to use while also increasing its service life. The purpose of the discharge valve is to decalcify the steam generator efficiently with an automatic timer. Enjoy longer maintenance intervals with high-quality Harvia accessories.
The best sauna and spa experiences are waiting for you.
Features
| Model | ZG-700 |
|---|---|
| User group | Households |
| Use environment | Interior - wet area |
Weights
| Model | ZG-700 |
|---|---|
| Net weight | 2 lbs |
Logistics
| Model | ZG-700 |
|---|---|
| EAN | 6410082665174 |
| Electrical number (STK) | 8266517 |
| Customs tariff number EU | 84818099 |
| UNSPSC number | 40101800 |
| Product unit (pcs, meters etc.) | PCS |
| Sales unit | pcs |
| Package height | 4.92 in |
| Package width | 4.53 in |
| Package depth | 3.15 in |
| Gross weight | 2 lbs |
| Cardboard weight | 0.1 lbs |
Please check the product manual for updated information before use.