Accessories - Sound
Speaker DL8ES Steel
SACK08008
The Harvia sauna loudspeakers complement your sauna enjoyment, as pleasant music has been Proven to relax your mind – especially your favourite music, be it classical, pop, rap or the meditative sound of waves, for example. This is how easy it is: connect the Harvia sauna loudspeakers to your music player and sit back on the sauna bench to enjoy the music. Note: be sure to plan the wiring before beginning the panelling Process. You can choose a white, fully waterProof loudspeaker that can even be installed in the shower room. You can also choose a loudspeaker with a stainless steel construction and a brushed finish that can be installed in a visible spot on the sauna wall. Both loudspeakers have an impressive sound quality.
Find your nearest dealer
The best sauna and spa experiences are waiting for you.
- Item number Harvia
- SACK08008
- Electrical number (STK)
- 7910100
Technical
Features
Features
| Model | SACK08008 |
|---|---|
| User group | Households |
| Color | Grey |
| Main material | Steel |
| Use environment | Interior - wet area |
Measurements
Measurements
| Model | SACK08008 |
|---|---|
| Height | 30 mm |
| Width | 80 mm |
| Depth | 80 mm |
Weights
Weights
| Model | SACK08008 |
|---|---|
| Net weight | 0.3 kg |
Electrical
Electrical
| Model | SACK08008 |
|---|---|
| IP Class (like: IPX4) | IP54 |
Logistics
Logistics
| Model | SACK08008 |
|---|---|
| EAN | 4007540501802 |
| Electrical number (STK) | 7910100 |
| Customs tariff number EU | 85182100 |
| ETIM number | EC000652 |
| UNSPSC number | 52161512 |
| Product unit (pcs, meters etc.) | PCS |
| Sales unit | pcs |
| Packaging materials | CardboardPlastic bag |
| Package height | 130 mm |
| Package width | 70 mm |
| Package depth | 115 mm |
| Gross weight | 0.4 kg |
Please check the product manual for updated information before use.
Compatible products