Spareparts
Spare part Harvia temperature sensor 135 Celsius without cable
SP247
Harvia original spare part. Temperature sensor for Harvia electric heaters. The temperature sensor is a safety-monitoring component and only the correct sensor may be used. The sensor is dual-function and includes a temperature sensor and resettable overheat protection (135 Celsius). The overheat protection can be reset by pressing the button through the opening shown on the front. The sensor housing is two-piece. Color: white. If desired, the plastic housing of the sensor can be painted with heat-resistant paint (air circulation must not be obstructed). Can be mounted on the wall or ceiling. The terminal strip makes installation easier. Note. The sensor is without a cable. Includes mounting hardware (2 x screws) Check the heater's operating instructions for the correct sensor. Find out more about spare parts at "https://spareparts.harvia.com
Find your nearest dealer
The best sauna and spa experiences are waiting for you.
- Item number Harvia
- SP247
- Electrical number (STK)
- 8266984
- Certificates
- EAC
Technical
Weights
Weights
| Model | SP247 |
|---|---|
| Net weight | 0.02 kg |
Logistics
Logistics
| Model | SP247 |
|---|---|
| EAN | 6417659037853 |
| Electrical number (STK) | 8266984 |
| Customs tariff number EU | 85169000 |
| ETIM number | EC001885 |
| UNSPSC number | 40101800 |
| Product unit (pcs, meters etc.) | PCS |
| Sales unit | pcs |
| Package width | 50 mm |
| Package depth | 75 mm |
| Gross weight | 0.02 kg |
Please check the product manual for updated information before use.
Compatible products