Frosty
Frosty cold plunge
BHFR02
The Harvia Frosty cold plunge offers a professional alternative to cold recovery. The pool is larger than most cold plunge pools on the market, offering a place to recover for one or two people. The cooling unit in the pool cools the water by approx. 4°C per hour and it is easy to keep the temperature at the desired temperature (lowest 4°C). The water continuously circulates around the pool, guaranteeing an even temperature. We recommend changing the water every 1-3 days, although the same water can be used for up to 7-14 days if pool chlorine is added.
Find your nearest dealer
The best sauna and spa experiences are waiting for you.
- Item number Harvia
- BHFR02
Technical
Features
Features
| Model | BHFR02 |
|---|---|
| Installation location | Floor |
Measurements
Measurements
| Model | BHFR02 |
|---|---|
| Height | 990 mm |
| Width | 1.44 m |
| Depth | 1.7 m |
Weights
Weights
| Model | BHFR02 |
|---|---|
| Net weight | 135 kg |
Logistics
Logistics
| Model | BHFR02 |
|---|---|
| EAN | 6417659041294 |
| Customs tariff number EU | 3925 90 80 |
| Package height | 1.15 m |
| Package width | 1.71 m |
| Package depth | 800 mm |
| Gross weight | 135 kg |
Please check the product manual for updated information before use.