Glass doors|Black Line
Glass door Harvia Black Line bronze 9x19 black pine frame
D91901BL
Harvia Black Line pine frame door is an elegant solution for spaces where materials are required to have good moisture resistance. The black pine frame can be combined with the desired durable glass in four color options: bronze, gray, clear and matte satin. In addition to the black frame, the impressive Black Line door set includes black hinges and a pull handle. The Black Line series Products crown the modern sauna and bathroom complex on both sides of the door.
Find your nearest dealer
The best sauna and spa experiences are waiting for you.
- Item number Harvia
- D91901BL
Technical
Features
Features
| Model | D91901BL |
|---|---|
| User group | Professionals |
| Installation orientation | Vertically |
| Color | Bronze |
| Main material | Glass |
| Hinge type | Stainless steel |
| Hinge color | Black |
| Frame material | Pine |
Measurements
Measurements
| Model | D91901BL |
|---|---|
| Height | 1.89 m |
| Width | 890 mm |
| Depth | 92 mm |
Weights
Weights
| Model | D91901BL |
|---|---|
| Net weight | 38 kg |
Logistics
Logistics
| Model | D91901BL |
|---|---|
| EAN | 6417659028769 |
| Customs tariff number EU | 70071980 |
| Product unit (pcs, meters etc.) | PCS |
| Sales unit | pcs |
| Packaging materials | Cardboard |
| Package height | 110 mm |
| Package width | 910 mm |
| Package depth | 2.01 m |
| Gross weight | 41 kg |
| Cardboard weight | 2 kg |
Please check the product manual for updated information before use.
Compatible products