Unavailable
Electric heater with digital controller|Forte
Electric heater Harvia Forte AFB4 4,0 kW red
HAFB400400R
The always ready Harvia Forte heater provides you with quick moments of relaxation to punctuate your hectic schedule. Forte is Harvia’s innovative version of the heat-storing electric heater, combining top-of-the-line heater technology with a sleek design. Just grab a towel, lift the cover of Forte and climb onto the bench to enjoy a humid and gentle sauna experience.
Find your nearest dealer
The best sauna and spa experiences are waiting for you.
- Item number Harvia
- HAFB400400R
- Type code
- AFB4
- Electrical number (STK)
- 8264548
- Room volume
- 5 - 8 m³
- Certificates
- EAC CE
- Product life cycle status
- Discontinued
Perfect sauna enjoyment 24/7
Technical
Features
Features
| Model | HAFB400400R |
|---|---|
| User group | Households |
| Power output | 4.0 kW |
| Control type | Controlled by a stand-alone digital control panel |
| Installation location | Floor |
| Installation orientation | Vertically |
| Color | Red |
| Main material | Steel |
| Storage temperature min | 0 °C |
| Storage temperature max | 50 °C |
| Control panel type | Xafir |
| Use environment | Interior - wet area |
| Remote use options | No |
| Prime energy/fuel | Electric (high voltage 400V/230V 1/3N~) |
Measurements
Measurements
| Model | HAFB400400R |
|---|---|
| Height | 830 mm |
| Width | 500 mm |
| Depth | 535 mm |
| Stone sizes | Ø10–15 cm |
Weights
Weights
| Model | HAFB400400R |
|---|---|
| Net weight | 33 kg |
| Stone amount | 100 kg |
Distances
Distances
| Model | HAFB400400R |
|---|---|
| Safety distance front (non-combustible materials) | 20 mm |
| Safety distance side (non-combustible materials) | 20 mm |
| Safety distance behind (non-combustible materials) | 30 mm |
| Safety distance (Ceiling) | 1 m |
| Installation opening height | 2 m |
| Installation opening width | 1 m |
| Installation opening depth | 1 m |
| Room min. recommended volume | 5 m³ |
| Room max. recommended volume | 8 m³ |
| Room min. height(depends on connections and therefore from output, star/delta) | 2 m |
Electrical
Electrical
| Model | HAFB400400R |
|---|---|
| IP Class (like: IPX4) | IPX4 |
| Electrical Frequency | 50/60 Hz |
| Fuses (400V3N~) pcs x ampers | 3 x 10 A |
| Supply cable (400V 3N~) mm2 | 5 x 1.5 mm2 |
| Electrical group options | 400V 3N~ |
Logistics
Logistics
| Model | HAFB400400R |
|---|---|
| EAN | 6410082645480 |
| Electrical number (STK) | 8264548 |
| Customs tariff number EU | 85162999 |
| ETIM number | EC001884 |
| UNSPSC number | 40101800 |
| Content of delivery (listed) | Control panelControl panel cable (5 m x RJ10 4P4C black)Control panel frameFastening kitHeaterInstallation and operating instructions |
| Product unit (pcs, meters etc.) | PCS |
| Sales unit | pcs |
| Packaging materials | Cardboard |
| Package height | 880 mm |
| Package width | 520 mm |
| Package depth | 550 mm |
| Gross weight | 35 kg |
| Cardboard weight | 2.3 kg |
| Plastic weight | 0.3 kg |
| Sales lot 2 Package height | 1.03 m |
| Sales lot 2 Package width | 1 m |
| Sales lot 2 Package depth | 1.2 m |
| Sales lot 3 Package height | 2 m |
| Sales lot 3 Package width | 1 m |
| Sales lot 3 Package depth | 1 m |
| Sales lot 2 Gross weight | 161 kg |
| Sales lot 3 Gross weight | 301 kg |
Please check the product manual for updated information before use.
Product substitution