Electric heater E|Vega
Electric heater Harvia Vega Pro BC165 16,5 kW Steel
HCB165400S
Harvia Vega Pro is a stylish and efficient floor-mounted electric heater that is suitable for family saunas as well as public saunas in clubs, wellness centres, hotels, holiday resorts and indoor swimming pool areas. The Vega Pro models BC105, BC135 and BC165 are controlled by a separate control unit.
Find your nearest dealer
The best sauna and spa experiences are waiting for you.
- Item number Harvia
- HCB165400S
- Type code
- BC165
- Room volume
- 16 - 30 m³
- Certificates
- CE EAC
Modern convenience
Technical
Features
Features
| Model | HCB165400S |
|---|---|
| User group | Professionals |
| Power output | 16.5 kW |
| Control type | Controlled by a separate control unit |
| Installation location | Floor |
| Installation orientation | Vertically |
| Color | Stainless Steel |
| Main material | Steel |
| Storage temperature min | 0 °C |
| Storage temperature max | 50 °C |
| Use environment | Interior - wet area |
| Prime energy/fuel | Electric (high voltage 400V/230V 1/3N~) |
Measurements
Measurements
| Model | HCB165400S |
|---|---|
| Height | 640 mm |
| Width | 435 mm |
| Depth | 470 mm |
| Stone sizes | Ø5–10 cm |
Weights
Weights
| Model | HCB165400S |
|---|---|
| Net weight | 17.6 kg |
| Stone amount | 50 kg |
Distances
Distances
| Model | HCB165400S |
|---|---|
| min. height for assembly | 2 m |
| Room min. recommended volume | 16 m³ |
| Room max. recommended volume | 30 m³ |
Electrical
Electrical
| Model | HCB165400S |
|---|---|
| Power table | [["16,5","","",""]] |
| IP Class (like: IPX4) | IPX4 |
| Electrical Frequency | 50/60 Hz |
| Fuses (400V3N~) pcs x ampers | 3 x 25 A |
| Electrical group options | 400V 3N~ |
Logistics
Logistics
| Model | HCB165400S |
|---|---|
| EAN | 6417659010894 |
| Customs tariff number EU | 85162999 |
| ETIM number | EC001884 |
| UNSPSC number | 40101800 |
| Content of delivery (listed) | Fastening kitHeaterInstallation bracketInstallation and operating instructions |
| Product unit (pcs, meters etc.) | PCS |
| Sales unit | pcs |
| Packaging materials | CardboardPlastic bag |
| Package height | 640 mm |
| Package width | 483 mm |
| Package depth | 450 mm |
| Gross weight | 20 kg |
| Cardboard weight | 1.06 kg |
| Plastic weight | 0.06 kg |
Please check the product manual for updated information before use.