Electric heater manual|Delta
Electric heater Harvia Delta D36 3,6 kW black
HD364M
Harvia Delta is a compact electric heater that, thanks to its triangular shape, enables installation in the corner of the sauna. The black electric heater has a fair amount of stone capacity which gives excellent löyly. The heater is easy to install on the wall bracket that comes with it. Harvia's Delta heaters are available as manual control and as E and Combi models that require a separate control unit.
Find your nearest dealer
The best sauna and spa experiences are waiting for you.
- Item number Harvia
- HD364M
- Type code
- D36
- Electrical number (STK)
- 8266933
- Room volume
- 2 - 4.5 m³
- Certificates
- CE EAC
- Small heater for small saunas
- Can be installed in a corner or on the wall
- Heats up sauna fast
- Gives strong löyly in small saunas
- Built-in controls (timer and thermostat)
Technical
Features
Features
| Model | HD364M |
|---|---|
| User group | Households |
| Power output | 3.6 kW |
| Control type | Controlled by manual switches |
| Installation location | Wall or corner |
| Installation orientation | Vertically |
| Color | Black |
| Main material | Steel |
| Storage temperature min | -15 °C |
| Storage temperature max | 50 °C |
| Use environment | Interior - wet area |
| Remote use options | No |
| Prime energy/fuel | Electric |
Measurements
Measurements
| Model | HD364M |
|---|---|
| Height | 635 mm |
| Width | 340 mm |
| Depth | 200 mm |
| Stone sizes | Ø5–10 cm |
Weights
Weights
| Model | HD364M |
|---|---|
| Net weight | 8 kg |
| Stone amount | 11 kg |
Distances
Distances
| Model | HD364M |
|---|---|
| Safety distance front (non-combustible materials) | 10 mm |
| Safety distance front (combustible materials) | 10 mm |
| Safety distance side (non-combustible materials) | 10 mm |
| safety distance to the side wall (combustible materials) | 10 mm |
| Safety distance behind (non-combustible materials) | 10 mm |
| Safety distance behind (combustible materials) | 10 mm |
| Safety distance right side (combustible materials) | 10 mm |
| Safety distance right side non-combustible materials | 10 mm |
| Safety distance left side (combustible materials) | 10 mm |
| Safety distance left side non-combustible materials | 10 mm |
| Safety distance (Ceiling) | 900 mm |
| Safety distance (Floor 3ph) (depends on connections and therefore from output, star/delta) | 150 mm |
| Safety distance (Floor 1ph) (depends on connections and therefore from output, star/delta) | 150 mm |
| min. height for assembly | 2 m |
| Installation opening height | 2 m |
| Room min. recommended volume | 2 m³ |
| Room max. recommended volume | 4.5 m³ |
| Room min. height(depends on connections and therefore from output, star/delta) | 2 m |
Electrical
Electrical
| Model | HD364M |
|---|---|
| IP Class (like: IPX4) | IPX4 |
| Electrical Frequency | 50 Hz |
| Fuses (400V2N~) pcs x ampers | 2 x 10 A |
| Fuse (230V1N~) ampers | 1 x 16 A |
| Supply cable (400V 2N~) mm2 | 4 x 1,5 mm2 |
| Supply cable (230V 1N~) mm2 | 3 x 2,5 mm2 |
| Electrical group options | 230V~400V 2N~ |
Logistics
Logistics
| Model | HD364M |
|---|---|
| EAN | 6417659032896 |
| Electrical number (STK) | 8266933 |
| Customs tariff number EU | 85162999 |
| ETIM number | EC001884 |
| Content of delivery (listed) | Fastening kitHeaterInstallation and operating instructions |
| Product unit (pcs, meters etc.) | PCS |
| Sales unit | pcs |
| Packaging materials | CardboardPlastic bag |
| Package height | 670 mm |
| Package width | 360 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Gross weight | 8.4 kg |
| Cardboard weight | 0.78 kg |
| Plastic weight | 0.06 kg |
Please check the product manual for updated information before use.