Electric heater Combi|Delta
Electric heater Harvia Delta Combi D29S black
HDSE29230M
Harvia Delta is a triangular space saver, the design of which is based on the Greek letter delta (Δ). The stylish heater, made of shiny stainless steel, contains a generous amount of stones that give off a wonderful cloud of steam. Thanks to its design, Delta can be placed in a corner for optimal utilisation of space.
Find your nearest dealer
The best sauna and spa experiences are waiting for you.
- Item number Harvia
- HDSE29230M
- Type code
- D29SE
- Room volume
- 1.5 - 4 m³
- Certificates
- CE EAC
Small on the outside, big on the inside
Technical
Features
Features
| Model | HDSE29230M |
|---|---|
| User group | Households |
| Power output | 2.9 kW |
| Control type | Controlled by a separate control unit |
| Installation location | Wall |
| Installation orientation | Vertically |
| Color | Black |
| Main material | Steel |
| Storage temperature min | 0 °C |
| Storage temperature max | 50 °C |
| Use environment | Interior - wet area |
| Prime energy/fuel | Electric |
Measurements
Measurements
| Model | HDSE29230M |
|---|---|
| Height | 635 mm |
| Width | 340 mm |
| Depth | 200 mm |
| Stone sizes | Ø5–10 cm |
Weights
Weights
| Model | HDSE29230M |
|---|---|
| Net weight | 8.7 kg |
| Stone amount | 11 kg |
Distances
Distances
| Model | HDSE29230M |
|---|---|
| Safety distance front (non-combustible materials) | 10 mm |
| Safety distance front (combustible materials) | 10 mm |
| Safety distance side (non-combustible materials) | 10 mm |
| safety distance to the side wall (combustible materials) | 10 mm |
| Safety distance behind (non-combustible materials) | 10 mm |
| Safety distance behind (combustible materials) | 10 mm |
| Safety distance (Ceiling) | 900 mm |
| Safety distance (Floor 3ph) (depends on connections and therefore from output, star/delta) | 150 mm |
| Safety distance (Floor 1ph) (depends on connections and therefore from output, star/delta) | 150 mm |
| min. height for assembly | 2 m |
| Installation opening height | 2 m |
| Room min. recommended volume | 1.5 m³ |
| Room max. recommended volume | 4 m³ |
| Room min. height(depends on connections and therefore from output, star/delta) | 2 m |
Electrical
Electrical
| Model | HDSE29230M |
|---|---|
| IP Class (like: IPX4) | IPX4 |
| Electrical Frequency | 50/60 Hz |
| Fuse (230V1N~) ampers | 1 x 16 A (1 x 13 A) |
| Supply cable (230V 1N~) mm2 | 3 x 2,5 mm2 |
| Electrical group options | 230V~ |
Logistics
Logistics
| Model | HDSE29230M |
|---|---|
| EAN | 6417659033282 |
| Customs tariff number EU | 85162999 |
| ETIM number | EC001884 |
| Content of delivery (listed) | Fastening kitHeaterInstallation and operating instructions |
| Product unit (pcs, meters etc.) | PCS |
| Sales unit | pcs |
| Packaging materials | CardboardPlastic bag |
| Package height | 670 mm |
| Package width | 360 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Gross weight | 9.5 kg |
| Cardboard weight | 0.78 kg |
| Plastic weight | 0.06 kg |
Please check the product manual for updated information before use.
Compatible products