Electric heater E|Hidden Heater
Electric heater Harvia Hidden Heater HH12 12,0 kW Steel
HH120400
Harvia Hidden Heater is a practical heater requiring very little space. It is mounted behind the benches and is therefore very well-suited for community saunas.
Find your nearest dealer
The best sauna and spa experiences are waiting for you.
- Item number Harvia
- HH120400
- Type code
- HH12
- Electrical number (STK)
- 8266212
- Room volume
- 12 - 17 m³
- Certificates
- CE EAC
A heater behind the benches
Technical
Features
Features
| Model | HH120400 |
|---|---|
| User group | Professionals |
| Power output | 12 kW |
| Control type | Controlled by a separate control unit |
| Installation location | Wall |
| Installation orientation | Vertically |
| Color | Stainless Steel |
| Main material | Steel |
| Storage temperature min | 0 °C |
| Storage temperature max | 50 °C |
| Use environment | Interior - wet area |
| Prime energy/fuel | Electric (high voltage 400V/230V 1/3N~) |
Measurements
Measurements
| Model | HH120400 |
|---|---|
| Height | 830 mm |
| Width | 1.18 m |
| Depth | 255 mm |
| Stone sizes | Ø5–10 cm |
Weights
Weights
| Model | HH120400 |
|---|---|
| Net weight | 33 kg |
| Stone amount | 15 kg |
Distances
Distances
| Model | HH120400 |
|---|---|
| Safety distance front (non-combustible materials) | 120 mm |
| Safety distance front (combustible materials) | 120 mm |
| Safety distance side (non-combustible materials) | 100 mm |
| safety distance to the side wall (combustible materials) | 100 mm |
| Safety distance (Ceiling) | 1.07 m |
| min. height for assembly | 2 m |
| Installation opening height | 2 m |
| Installation opening width | 1 m |
| Sensor cable length | 4 m |
| Room min. recommended volume | 12 m³ |
| Room max. recommended volume | 17 m³ |
| Room min. height(depends on connections and therefore from output, star/delta) | 2 m |
Electrical
Electrical
| Model | HH120400 |
|---|---|
| Power table | [["12","","",""]] |
| IP Class (like: IPX4) | IPX4 |
| Electrical Frequency | 50/60 Hz |
| Fuses (400V3N~) pcs x ampers | 3 x 25 A |
| Supply cable (400V 3N~) mm2 | 5 x 2.5 mm2 |
| Electrical group options | 400V 3N~ |
Logistics
Logistics
| Model | HH120400 |
|---|---|
| EAN | 6417659008327 |
| Electrical number (STK) | 8266212 |
| Customs tariff number EU | 85162999 |
| ETIM number | EC001884 |
| UNSPSC number | 40101800 |
| Product unit (pcs, meters etc.) | PCS |
| Sales unit | pcs |
| Packaging materials | Cardboard |
| Package height | 855 mm |
| Package width | 1.21 m |
| Package depth | 315 mm |
| Gross weight | 34.5 kg |
| Cardboard weight | 4.7 kg |
| Sales lot 2 Package height | 1 m |
| Sales lot 2 Package width | 1 m |
| Sales lot 2 Package depth | 1.2 m |
| Sales lot 3 Package height | 2 m |
| Sales lot 3 Package width | 1 m |
| Sales lot 3 Package depth | 1 m |
| Sales lot 2 Gross weight | 55.5 kg |
| Sales lot 3 Gross weight | 228 kg |
Please check the product manual for updated information before use.
Videos
Compatible products