Electric heater accessory|Virta
Safety railing Harvia Virta HL70-HL110 front/back 410 mm heat-treated aspen
HL1
The Harvia Virta safety railing adds a stylish touch to your Virta heater. Made of beautiful heat-treated aspen, the safety railing is installed onto the heater. The safety railing creates peace of mind, especially in family and spa saunas. Compatibility (front or back): HL70(SA) x 2 pcsHL90(SA) x 2 pcsHL110(SA) x 2 pcs
Find your nearest dealer
The best sauna and spa experiences are waiting for you.
- Item number Harvia
- HL1
- Electrical number (STK)
- 8261335
Technical
Features
Features
| Model | HL1 |
|---|---|
| User group | Professionals |
| Installation orientation | Horizontally |
| Color | Brown |
| Main material | Wood |
| Storage temperature min | 0 °C |
| Storage temperature max | 50 °C |
| Use environment | Interior - wet area |
Measurements
Measurements
| Model | HL1 |
|---|---|
| Height | 70 mm |
| Width | 410 mm |
| Depth | 70 mm |
Weights
Weights
| Model | HL1 |
|---|---|
| Net weight | 0.3 kg |
Logistics
Logistics
| Model | HL1 |
|---|---|
| EAN | 6410082613359 |
| Electrical number (STK) | 8261335 |
| Customs tariff number EU | 85169000 |
| ETIM number | EC001885 |
| UNSPSC number | 40101800 |
| Content of delivery (listed) | Fastening kitSafety rails |
| Product unit (pcs, meters etc.) | PCS |
| Sales unit | pcs |
| Packaging materials | Cardboard |
| Package height | 490 mm |
| Package width | 65 mm |
| Package depth | 65 mm |
| Gross weight | 0.4 kg |
| Cardboard weight | 0.1 kg |
Please check the product manual for updated information before use.