Electric heater accessory|Virta
Safety railing HarviaVirta HL70-HL90/HL135-160 side 337 mm heat-treated aspen
HL2
The Harvia Virta safety railing adds a stylish touch to your Virta heater. Made of beautiful heat-treated wood, the safety railing is installed onto the heater. The safety railing creates peace of mind, especially in family and spa saunas.
Find your nearest dealer
The best sauna and spa experiences are waiting for you.
- Item number Harvia
- HL2
- Electrical number (STK)
- 8261336
Technical
Features
Features
| Model | HL2 |
|---|---|
| User group | Professionals |
| Installation orientation | Horizontally |
| Color | Brown |
| Main material | Wood |
| Storage temperature min | 0 °C |
| Storage temperature max | 50 °C |
| Use environment | Interior - wet area |
| Prime energy/fuel | None |
Measurements
Measurements
| Model | HL2 |
|---|---|
| Height | 70 mm |
| Width | 340 mm |
| Depth | 70 mm |
Weights
Weights
| Model | HL2 |
|---|---|
| Net weight | 0.2 kg |
Logistics
Logistics
| Model | HL2 |
|---|---|
| EAN | 6410082613366 |
| Electrical number (STK) | 8261336 |
| Customs tariff number EU | 85169000 |
| ETIM number | EC001885 |
| UNSPSC number | 40101800 |
| Product unit (pcs, meters etc.) | PCS |
| Sales unit | pcs |
| Packaging materials | Cardboard |
| Package height | 490 mm |
| Package width | 65 mm |
| Package depth | 65 mm |
| Gross weight | 0.3 kg |
| Cardboard weight | 0.1 kg |
Please check the product manual for updated information before use.