Unavailable
Electric heater E|Legend
Electric heater Harvia Legend Pro PO12E 12kW U1 black
HPOU122401
The Harvia Legend provides you with the ultimate sauna experience. This large heater takes you back to the origins of heaters – it is a heater in its purest form. The patinated steel frame of the Harvia Legend contains a large amount of stones that gives off great steam even in large saunas as it heats up. Due to the open structure of the stone compartment, you can throw water on the entire outer surface of the heater. The heat charged in the large number of stones allows you to throw more water even at a lower temperature - you can enjoy delightfully humid steam in your sauna. Due to its circular shape, the Harvia Legend heater can be installed in the middle of the sauna or embedded into the bench. The heater is controlled by a separate control unit.
Find your nearest dealer
The best sauna and spa experiences are waiting for you.
- Item number Harvia
- HPOU122401
- Type code
- PO12E
Handmade - stories about steam
Technical
Features
Features
| Model | HPOU122401 |
|---|---|
| User group | Professionals |
| Power output | 12 kW |
| Control type | Controlled by a separate control unit |
| Installation location | Floor |
| Installation orientation | Vertically |
| Color | Black |
| Main material | Steel |
| Storage temperature min | 0 °C |
| Storage temperature max | 50 °C |
| Use environment | Interior - wet area |
| Prime energy/fuel | Electric (high voltage 240V 1~) |
Measurements
Measurements
| Model | HPOU122401 |
|---|---|
| Height | 740 mm |
| Stone sizes | Ø5–10 cm |
Weights
Weights
| Model | HPOU122401 |
|---|---|
| Net weight | 33.3 kg |
| Stone amount | 40 kg |
Electrical
Electrical
| Model | HPOU122401 |
|---|---|
| IP Class (like: IPX4) | IPX4 |
| Electrical Frequency | 60 Hz |
| Fuse (240VAC, 1 ph, 60Hz) pcs x ampers | 52.7A |
| Electrical group options | 240VAC, 1ph, 60Hz |
Logistics
Logistics
| Model | HPOU122401 |
|---|---|
| EAN | 6417659034630 |
| Customs tariff number EU | 85162999 |
| ETIM number | EC001884 |
| UNSPSC number | 40101800 |
| Product unit (pcs, meters etc.) | PCS |
| Sales unit | pcs |
| Packaging materials | Cardboard |
| Package height | 870 mm |
| Package width | 620 mm |
| Package depth | 620 mm |
| Gross weight | 35.3 kg |
| Cardboard weight | 2.9 kg |
Please check the product manual for updated information before use.