Electric heater Combi model|Club
Electric heater Harvia Club Combi K15GS 15 kW Steel
HRKG150400S
The Harvia Club Combi is a combination of an electric heater and a steamer that offers a variety of sauna experiences, such as a traditional sauna, a steam sauna, a herbal sauna or a fragrance sauna. The super-efficient Club Combi combination heater is designed to have enough steam for a large group of users, from morning till night. The stylish, floor-mounted Club Combi electric heater made of stainless steel represents the world-famous quality of Harvia. When you wish to experience or provide your customers or guests with true Sauna & Spa experiences, familiarise yourself with the super-efficient Club Combi models. Club Combi heaters are controlled by a control unit.
Find your nearest dealer
The best sauna and spa experiences are waiting for you.
- Item number Harvia
- HRKG150400S
- Type code
- K15GS
- Electrical number (STK)
- 8266215
- Room volume
- 14 - 24 m³
- Certificates
- CE EAC
Super heater for a large club
Technical
Features
Features
| Model | HRKG150400S |
|---|---|
| User group | Professionals |
| Power output | 15 kW |
| Control type | Controlled by a separate control unit |
| Installation location | Floor |
| Installation orientation | Vertically |
| Color | Stainless Steel |
| Main material | Steel |
| Storage temperature min | 0 °C |
| Storage temperature max | 50 °C |
| Use environment | Interior - wet area |
| Prime energy/fuel | Electric (high voltage 400V 3N~) |
Measurements
Measurements
| Model | HRKG150400S |
|---|---|
| Height | 700 mm |
| Width | 505 mm |
| Depth | 490 mm |
| Stone sizes | Ø5–10 cm |
Weights
Weights
| Model | HRKG150400S |
|---|---|
| Net weight | 30 kg |
| Stone amount | 60 kg |
Distances
Distances
| Model | HRKG150400S |
|---|---|
| Safety distance front (non-combustible materials) | 50 mm |
| Safety distance side (non-combustible materials) | 50 mm |
| Safety distance behind (non-combustible materials) | 100 mm |
| Safety distance (Ceiling) | 1.4 m |
| Room min. recommended volume | 14 m³ |
| Room max. recommended volume | 24 m³ |
| Room min. height(depends on connections and therefore from output, star/delta) | 2 m |
Electrical
Electrical
| Model | HRKG150400S |
|---|---|
| Power table | [["15","","",""]] |
| IP Class (like: IPX4) | IPX4 |
| Electrical Frequency | 50/60 Hz |
| Fuses (400V3N~) pcs x ampers | 3 x 25 A |
| Supply cable (400V 3N~) mm2 | 5 x 2.5 mm2 |
| Electrical group options | 400V 3N~ |
Logistics
Logistics
| Model | HRKG150400S |
|---|---|
| EAN | 6410082662159 |
| Electrical number (STK) | 8266215 |
| Customs tariff number EU | 85162999 |
| ETIM number | EC001884 |
| UNSPSC number | 40101800 |
| Product unit (pcs, meters etc.) | PCS |
| Sales unit | pcs |
| Packaging materials | Cardboard |
| Package height | 735 mm |
| Package width | 520 mm |
| Package depth | 510 mm |
| Gross weight | 26.5 kg |
| Cardboard weight | 2 kg |
| Plastic weight | 0.1 kg |
| Sales lot 2 Package height | 885 mm |
| Sales lot 2 Package width | 1 m |
| Sales lot 2 Package depth | 1.2 m |
| Sales lot 3 Package height | 2 m |
| Sales lot 3 Package width | 1 m |
| Sales lot 3 Package depth | 1 m |
| Sales lot 2 Gross weight | 127 kg |
| Sales lot 3 Gross weight | 339 kg |
Please check the product manual for updated information before use.
Compatible products