JH80B2401
Find your nearest dealer
The best sauna and spa experiences are waiting for you.
- Item number Harvia
- JH80B2401
- Type code
- Kip80
- Room volume
- 7.1 - 12 m³
- Certificates
- UL
A traditional heater favourite
Technical
Features
Features
| Model | JH80B2401 |
|---|---|
| User group | Households |
| Power output | 8 kW |
| Control type | Controlled by manual switches |
| Installation location | Wall |
| Installation orientation | Vertically |
| Color | Stainless Steel |
| Main material | Steel |
| Storage temperature min | 0 °C |
| Storage temperature max | 50 °C |
| Use environment | Interior - wet area |
| Remote use options | No |
Measurements
Measurements
| Model | JH80B2401 |
|---|---|
| Height | 600 mm |
| Width | 410 mm |
| Depth | 280 mm |
| Stone sizes | Ø5–10 cm |
Weights
Weights
| Model | JH80B2401 |
| Net weight | 14.3 kg |
| Stone amount | 20 kg |
Distances
Distances
| Model | JH80B2401 |
| Safety distance front (non-combustible materials) | 125 mm |
| Safety distance side (non-combustible materials) | 125 mm |
| Safety distance (Floor 3ph) (depends on connections and therefore from output, star/delta) | 178 mm |
| Safety distance (Floor 1ph) (depends on connections and therefore from output, star/delta) | 178 mm |
| min. height for assembly | 2 m |
| Room min. recommended volume | 7.1 m³ |
| Room max. recommended volume | 12 m³ |
| Room min. height(depends on connections and therefore from output, star/delta) | 2 m |
Electrical
Electrical
| Model | JH80B2401 |
| Power table | [["8","","",""]] |
| IP Class (like: IPX4) | IPX4 |
| Electrical Frequency | 60 Hz |
| Fuse (240VAC, 1 ph, 60Hz) pcs x ampers | min. 33,4A / 2 group: min. 22,3 A |
| Supply cable (240VAC, 1ph, 60Hz) pcs x ampers | 8AWG |
| Electrical group options | 240VAC, 1ph, 60Hz |
Logistics
Logistics
| Model | JH80B2401 |
| EAN | 6417659027427 |
| Customs tariff number EU | 85162999 |
| ETIM number | EC001884 |
| UNSPSC number | 40101800 |
| Product unit (pcs, meters etc.) | PCS |
| Sales unit | pcs |
| Packaging materials | Cardboard |
| Package height | 500 mm |
| Package width | 700 mm |
| Package depth | 370 mm |