JH80B2401
Calculate your sauna volume
Find your nearest dealer
The best sauna and spa experiences are waiting for you.
Find a dealer
Item number Harvia
JH80B2401
Type code
Kip80
Room volume
7.1 - 12 m³
Certificates
UL
Download datasheet
A traditional heater favourite
    Technical
    Features
    ModelJH80B2401
    User groupHouseholds
    Power output8 kW
    Control typeControlled by manual switches
    Installation locationWall
    Installation orientationVertically
    ColorStainless Steel
    Main materialSteel
    Storage temperature min0 °C
    Storage temperature max50 °C
    Use environmentInterior - wet area
    Remote use optionsNo
    Measurements
    ModelJH80B2401
    Height600 mm
    Width410 mm
    Depth280 mm
    Stone sizesØ5–10 cm
    Weights
    ModelJH80B2401
    Net weight14.3 kg
    Stone amount20 kg
    Distances
    ModelJH80B2401
    Safety distance front (non-combustible materials)125 mm
    Safety distance side (non-combustible materials)125 mm
    Safety distance (Floor 3ph) (depends on connections and therefore from output, star/delta)178 mm
    Safety distance (Floor 1ph) (depends on connections and therefore from output, star/delta)178 mm
    min. height for assembly2 m
    Room min. recommended volume7.1 m³
    Room max. recommended volume12 m³
    Room min. height(depends on connections and therefore from output, star/delta)2 m
    Electrical
    ModelJH80B2401
    Power table[["8","","",""]]
    IP Class (like: IPX4)IPX4
    Electrical Frequency60 Hz
    Fuse (240VAC, 1 ph, 60Hz) pcs x ampersmin. 33,4A / 2 group: min. 22,3 A
    Supply cable (240VAC, 1ph, 60Hz) pcs x ampers8AWG
    Electrical group options240VAC, 1ph, 60Hz
    Logistics
    ModelJH80B2401
    EAN6417659027427
    Customs tariff number EU85162999
    ETIM numberEC001884
    UNSPSC number40101800
    Content of delivery (listed)
    HeaterInstallation bracketInstallation and operating instructionsScrews
    Product unit (pcs, meters etc.)PCS
    Sales unitpcs
    Packaging materialsCardboard
    Package height500 mm
    Package width700 mm
    Package depth370 mm