Electric heater E|KIP
KIP80W 8,0 kW 240V black, special h.elements
JH80WU1MIUL
The Harvia KIP heater is a traditional wall-mounted sauna heater with built-in controls. The heater is constructed with stainless steel and includes a protective stone guard. The heater has a large stone cavity for maximum heat release, and the dual wall construction allows the exterior to remain cool to the touch. The left dial controls the temperature and the right dial is the on/off control along with a delay timer. You can set the heater to turn on up to 8 hours after it is set, and the heater will automatically shut off after 60 minutes of operation.
Find your nearest dealer
The best sauna and spa experiences are waiting for you.
- Item number Harvia
- JH80WU1MIUL
- Type code
- KIP80W
- Room volume
- 6.99 - 12.01 m³
- Certificates
- EAC UL CE
A traditional heater favourite
Technical
Features
Features
| Model | JH80WU1MIUL |
|---|---|
| Control type | Controlled by a separate control unit |
| Installation orientation | Vertically |
| Main material | Steel |
| Storage temperature min | 0 °C |
| Storage temperature max | 50 °C |
Measurements
Measurements
| Model | JH80WU1MIUL |
|---|---|
| Height | 599 mm |
| Width | 409 mm |
| Depth | 279 mm |
| Stone sizes | Ø5–10 cm |
Weights
Weights
| Model | JH80WU1MIUL |
|---|---|
| Net weight | 13.79 kg |
| Stone amount | 19.96 kg |
Distances
Distances
| Model | JH80WU1MIUL |
|---|---|
| Safety distance front (combustible materials) | 125 mm |
| Safety distance side (non-combustible materials) | 125 mm |
| safety distance to the side wall (combustible materials) | 125 mm |
| Safety distance right side (combustible materials) | 125 mm |
| Safety distance left side (combustible materials) | 125 mm |
| Safety distance (Ceiling) | 1.07 m |
| Safety distance (Floor 3ph) (depends on connections and therefore from output, star/delta) | 178 mm |
| Safety distance (Floor 1ph) (depends on connections and therefore from output, star/delta) | 178 mm |
| min. height for assembly | 2 m |
| Room min. recommended volume | 6.99 m³ |
| Room max. recommended volume | 12.01 m³ |
Electrical
Electrical
| Model | JH80WU1MIUL |
|---|---|
| IP Class (like: IPX4) | IPX4 |
| Electrical Frequency | 60 Hz |
| Electrical group options | 240VAC, 1ph, 60Hz |
Logistics
Logistics
| Model | JH80WU1MIUL |
|---|---|
| EAN | 6417659044332 |
| Customs tariff number EU | 85162999 |
| ETIM number | EC001884 |
| UNSPSC number | 40101800 |
| Content of delivery (listed) | HeaterInstallation bracketInstallation and operating instructionsScrews |
| Sales unit | pcs |
| Packaging materials | Cardboard |
| Package height | 700 mm |
| Package width | 370 mm |
| Package depth | 500 mm |
| Gross weight | 16.8 kg |
Please check the product manual for updated information before use.