Electric heater E|KIP
KIP80W3I 8,0 kW 208VAC Steel, special h.elements
JH80WU3IUL
The Harvia KIP E-model electric heater is a traditional wall-mounted sauna heater constructed with stainless steel and equipped with a protective stone guard. The heater has a large stone cavity for maximum heat release, and the dual wall construction allows the exterior to remain cool to the touch. This model is designed to be operated with a separate control unit, giving you flexible and precise management of temperature, timer, and other heating functions.
Find your nearest dealer
The best sauna and spa experiences are waiting for you.
- Item number Harvia
- JH80WU3IUL
- Type code
- KIP80E
- Room volume
- 6.99 - 12.01 m³
- Certificates
- CE EAC
A traditional heater favourite
Technical
Features
Features
| Model | JH80WU3IUL |
|---|---|
| Control type | Controlled by a separate control unit |
| Installation orientation | Vertically |
| Main material | Steel |
| Storage temperature min | 0 °C |
| Storage temperature max | 50 °C |
Measurements
Measurements
| Model | JH80WU3IUL |
|---|---|
| Height | 599 mm |
| Width | 409 mm |
| Depth | 279 mm |
| Stone sizes | Ø5–10 cm |
Weights
Weights
| Model | JH80WU3IUL |
|---|---|
| Net weight | 13.79 kg |
| Stone amount | 19.96 kg |
Distances
Distances
| Model | JH80WU3IUL |
|---|---|
| Safety distance side (non-combustible materials) | 125 mm |
| Safety distance (Floor 3ph) (depends on connections and therefore from output, star/delta) | 178 mm |
| Safety distance (Floor 1ph) (depends on connections and therefore from output, star/delta) | 178 mm |
| min. height for assembly | 2 m |
| Room min. recommended volume | 6.99 m³ |
| Room max. recommended volume | 12.01 m³ |
Electrical
Electrical
| Model | JH80WU3IUL |
|---|---|
| IP Class (like: IPX4) | IPX4 |
| Electrical Frequency | 60 Hz |
| Electrical group options | 208VAC, 3ph, 60Hz |
Logistics
Logistics
| Model | JH80WU3IUL |
|---|---|
| EAN | 6417659033930 |
| Customs tariff number EU | 85162999 |
| ETIM number | EC001884 |
| UNSPSC number | 40101800 |
| Content of delivery (listed) | HeaterInstallation bracketInstallation and operating instructionsScrews |
| Sales unit | pcs |
| Packaging materials | Cardboard |
| Package height | 700 mm |
| Package width | 370 mm |
| Package depth | 500 mm |
| Gross weight | 16.8 kg |
Please check the product manual for updated information before use.