Accessories - Pails & Laddles & Sets
Sauna accessory Harvia bucket 7 l illuminated
SAC10101
The Harvia illuminated bucket is a modern and stylish way to decorate and illuminate your sauna as well as ensure sufficient lighting where it is needed. The illuminated bucket can be stylishly embedded into the bench or installed as a light source onto the bench. The LED light in the base illuminates the bucket evenly and the bucket also illuminates its surroundings – the bucket is made of optical plastic for optimal light dispersion. The bucket can easily be lifted off the base for refilling and cleaning. Due to the base being a separate part, the electrical components of the light source are well-protected. Small things can create a grand atmosphere in your sauna.
Find your nearest dealer
The best sauna and spa experiences are waiting for you.
- Item number Harvia
- SAC10101
- Electrical number (STK)
- 8261271
Technical
Features
Features
| Model | SAC10101 |
|---|---|
| User group | Households |
| Color | White |
| Use environment | Interior - wet area |
Measurements
Measurements
| Model | SAC10101 |
|---|---|
| Height | 217 mm |
| Width | 295 mm |
| Depth | 295 mm |
Weights
Weights
| Model | SAC10101 |
|---|---|
| Net weight | 2.7 kg |
Logistics
Logistics
| Model | SAC10101 |
|---|---|
| EAN | 6410082612710 |
| Electrical number (STK) | 8261271 |
| Customs tariff number EU | 44219999 |
| ETIM number | EC001885 |
| UNSPSC number | 40101800 |
| Product unit (pcs, meters etc.) | PCS |
| Sales unit | pcs |
| Packaging materials | Cardboard |
| Package height | 330 mm |
| Package width | 330 mm |
| Package depth | 270 mm |
| Gross weight | 3.2 kg |
| Cardboard weight | 0.85 kg |
Please check the product manual for updated information before use.
Product substitution