Accessories - Scent
Sauna accessory Harvia sauna scent birch 400 ml
SAC25022
Harvia birch scent is a combination of summer sauna atmosphere and a birch forest in a bottled form. The scent gives the sauna bather a green and sensual aromatic atmosphere to liven up the sauna experience. With this scent you will enjoy the fresh birch scent in your sauna all year round. Mix your sauna water with the sauna scent of your dreams. Close your eyes. Immerse yourself in the heat and the fragrance wafting through your sauna.
Find your nearest dealer
The best sauna and spa experiences are waiting for you.
- Item number Harvia
- SAC25022
Technical
Features
Features
| Model | SAC25022 |
|---|---|
| User group | Households |
Measurements
Measurements
| Model | SAC25022 |
|---|---|
| Height | 200 mm |
| Width | 55 mm |
| Depth | 55 mm |
Weights
Weights
| Model | SAC25022 |
|---|---|
| Net weight | 0.45 kg |
Logistics
Logistics
| Model | SAC25022 |
|---|---|
| EAN | 6417659030489 |
| Customs tariff number EU | 33019090 |
| Product unit (pcs, meters etc.) | PCS |
| Sales unit | pcs |
| Packaging materials | Cardboard |
| Package height | 200 mm |
| Package width | 55 mm |
| Package depth | 55 mm |
| Gross weight | 0.45 kg |
| Sales lot 2 Packaging materials | Cardboard |
| Sales lot 2 Package height | 220 mm |
| Sales lot 2 Package width | 180 mm |
| Sales lot 2 Package depth | 240 mm |
| Sales lot 3 Package height | 1 m |
| Sales lot 3 Package width | 1 m |
| Sales lot 3 Package depth | 1 m |
| Sales lot 2 Gross weight | 5.28 kg |
| Sales lot 3 Gross weight | 422.4 kg |
Please check the product manual for updated information before use.
Compatible products