Outdoor sauna|Legend
Legend Changing room (right)
SHL3498
Harvia Legend sauna is available with or without a dressing room. Harvia Legend dressing room is made from the same material as the Legend sauna, and it fits into the sauna perfectly and seamlessly. The dressing room module has four walls and can be bought separately without the sauna or together with the sauna. The Legend dressing room can also be retrofitted.
Find your nearest dealer
The best sauna and spa experiences are waiting for you.
- Item number Harvia
- SHL3498
Technical
Features
Features
| Model | SHL3498 |
|---|---|
| User group | Households |
| Color | Black |
| Use environment | Outdoor |
Measurements
Measurements
| Model | SHL3498 |
|---|---|
| Height | 2.55 m |
| Width | 1.53 m |
| Depth | 2.3 m |
Weights
Weights
| Model | SHL3498 |
|---|---|
| Net weight | 900 kg |
Logistics
Logistics
| Model | SHL3498 |
|---|---|
| EAN | 6430036755621 |
| Customs tariff number EU | 94061000 |
| Product unit (pcs, meters etc.) | PCS |
| Sales unit | pcs |
| Package height | 2.55 m |
| Package width | 1.53 m |
| Package depth | 2.3 m |
| Gross weight | 900 kg |
Please check the product manual for updated information before use.