Unavailable
Outdoor sauna|Solide Compact
Outdoor sauna Harvia Solide Compact
SLDC01PS
The Harvia Solide Compact is a compact sized, easy-to-assemble outdoor sauna that seats up to 4 people. Solide Compact saunas are constructed of thick 40 mm spruce beams, and the exterior walls can be painted in the color of your choice. Solide Compact features a floor to ceiling window, a windowed door with a lock, terrace and light-colored spruce benches. *Building foundation not included. Solide Compact- SLDCPS01 outdoor sauna delivery contain: Wooden parts as: façade grills (3 pcs), supporting beams (3 pcs), door (double glazing, frames in wood, handle and hinges), window (double glazing, frames in wood), terrace, roof, sauna benches, protective railing and a stool. Wood burning heater Harvia 20 PRO (WKP200), protective bedding (WL100), fire guard (ZROST-582), protective sheath for heater (WL550), steel chimney (WHP1500), extension for chimney 1,0m (WHP1000), assembly kit and instructions.
Find your nearest dealer
The best sauna and spa experiences are waiting for you.
- Item number Harvia
- SLDC01PS
Good things come in small packages
Technical
Features
Features
| Model | SLDC01PS |
|---|---|
| User group | Households |
| Use environment | Outdoor |
Measurements
Measurements
| Model | SLDC01PS |
|---|---|
| Height | 2.7 m |
| Width | 3.21 m |
| Depth | 2.83 m |
Weights
Weights
| Model | SLDC01PS |
|---|---|
| Net weight | 730 kg |
Logistics
Logistics
| Model | SLDC01PS |
|---|---|
| EAN | 6417659024532 |
| Customs tariff number EU | 94061000 |
| Content of delivery (listed) | Back restFastening kitFireguardGlass doorHeaterInstallation and operating instructionsProtective beddingProtective sheathSteel chimneyWindowWooden railing |
| Sales unit | pcs |
| Package height | 1.45 m |
| Package width | 1.2 m |
| Package depth | 2.1 m |
| Gross weight | 818 kg |
Please check the product manual for updated information before use.
Product substitution
You may also be interested in
Compatible products