- Item number Harvia
- SP676
Technical
Features
Features
Measurements
Measurements
Weights
Weights
Logistics
Logistics
Please check the product manual for updated information before use.
Compatible products
Spareparts
SP676
Harvia GreenFlame door glass is compatible with Harvia GreenFlame products, such as Legend 240 GreenFlame, Linear 22 GreenFlame ES/RS/LS or Harvia 22 GreenFlame ES/RS/LS products. Replacing the glass is made easier by the fasteners supplied with the glass. The glass is fixed with a wide bracket that keeps large pieces in place when the glass breaks and increases safety. Includes: Door thermo-ceramic glass, mounting screws and mounting irons.
The best sauna and spa experiences are waiting for you.
Features
| Model | SP676 |
|---|---|
| Use environment | Interior - wet area |
Measurements
| Model | SP676 |
|---|---|
| Height | 310 mm |
| Width | 220 mm |
| Depth | 4 mm |
Weights
| Model | SP676 |
|---|---|
| Net weight | 0.68 kg |
Logistics
| Model | SP676 |
|---|---|
| EAN | 6417659036986 |
| Customs tariff number EU | 73219000 |
| ETIM number | EC002307 |
| Content of delivery (listed) | Fastening kit[glass] |
| Product unit (pcs, meters etc.) | PCS |
| Sales unit | pcs |
| Packaging materials | Cardboard |
| Package height | 10 mm |
| Package width | 250 mm |
| Package depth | 340 mm |
| Gross weight | 0.78 kg |
| Cardboard weight | 0.03 kg |
| Plastic weight | 0.01 kg |
Please check the product manual for updated information before use.
Compatible products